top of page

Test puškohledů 2022

Skoro před dvěma lety jsme dělali Optický test puškohledů a řekli jsme si, že je na čase tento test zopakovat. A tak jsme vzali několik různých puškohledů našich a našich kamarádů (tedy vlastní kusy, nic nebylo zapůjčené výrobci nebo dovozci) a pustili jsme se do toho. Minule jsme to dělali na vnitřní střelnici pod umělým osvětlením a tentokrát jsme byli venku za krásného slunečného letního dne. Ale zjistili jsme, že to nestačí, tak došlo opět i na vnitřní střelnici s umělým osvětlením, které simuluje horší světelné podmínky. A když už jsme to dělali, tak jsme hodnotili i uživatelský komfort při používání puškohledů - protože některé z nich nás zarazily tím, jak špatně se s nimi pracovalo. A nakonec jsme udělali i tracking test... Takže jde o poměrně komplexní hodnocení, včetně dlouhodobých zkušeností z uživatelského hlediska.


Nicméně musím zdůraznit, že jde přeci jen o subjektivní hodnocení. Ale na základě zkušeností více střelců s roky praxe.


V tomto testu jsme chtěli otestovat optiky vhodné pro taktickou střelbu, Dynamickou Přesnou Střelbu, nebo i pro lov na větší vzdálenosti.



Puškohledy jsme měli sundané ze zbraní, pouze s montážemi (kromě jednoho nového kusu, který ještě nebyl namontován). Dva byly nové, všechny ostatní jsou používané. A u těch můžeme i hodnotit jejich výdrž, spolehlivost a dlouhodobé zkušenosti a to jak z optického hlediska, tak i z uživatelského.


Zásadní je ale přímé srovnání mezi nimi. Někdy si člověk říká, že "tenhle puškohled má hezký obraz", ale v přímém srovnání ve stejných podmínkách najednou zjistíme, že už to zase taková paráda není... Toto přímé srovnání přivodilo několik zajímavých situací, kdy i majitelé museli uznat, že jejich dosavadní představa o optické kvalitě konkrétního puškohledu nebyla úplně realistická...



Každý si puškohled seřídil dle sebe. Času jsme měli dost a nespěchali jsme. A to ani u jedné fáze testování. Každou fázi testování jsme navíc opakovali. Ať už venku na denním světle, tak i uvnitř za zhoršených světelných podmínek. Celkově tedy bylo poměrně dost dat a výsledek je jejich průměrem. Vždy jsme test prováděli 3 střelci. Věk byl od 20 let do 50 let. Výsledné hodnoty optického testu jsou tedy průměrem za dobrých i zhoršených světelných podmínek.



Toto je výsledná tabulka optické části testu dle metodiky FinnAccuracy. Přiznám se, že některé hodnoty nás trochu překvapily, takže jsme u "podivných hodnot" prováděli opakované testování abychom se ujistili, že jsme neudělali chybu. A díky tomu, že optiky testovalo 6 střelců, a vše je zprůměrováno - tak si dovoluji tvrdit, že byť jde o subjektivní hodnocení, tak je přesto dost vypovídající... Přál bych každému osobně vidět upřímné překvapení a rozčarování majitele prémiového puškohledu v ceně ojetého auta, který na vlastní oči zjistil, že s levnými čínskými puškohledy se prostě kouká líp... Během tohoto testu došlo na mnoho ostrých slov...



Opticky vynikly tři puškohledy. Ale z uživatelského hlediska je ale jeden z nich výrazně horší (Schmidt & Bender 5-25x56). A v tabulce je jeden z puškohledů, který má vysoké hodnocení (Vortex PST II 5-25x50. Jeho výsledky jsem několikrát kontroloval a test jsme opakovali), ale reálně nás tak úplně "nevystřelil z bot", zatímco jiné mile překvapily, ačkoliv tak vysoké skóre nemají. Je to dané tím, že je prostě opticky dobrý ve všech hodnocených parametrech, ale v žádném výrazně nevyniká a ve srovnání s jinými není obraz subjektivně "tak pěkný"...


Každopádně za horších světelných podmínek opět vynikly dva stejné puškohledy jako za dobrého světla. A jde o Nightforce ATACR F1 7-35x56 a Leupold Mark5 7-35x56. U Leupoldu jsem měl k dispozici i model se zvětšením 5-25x56 a i ten měl podobné optické výsledky (v tabulce zahrnut není, protože jsem ho neměl k dispozici na všechny testy, ale pouze na tracking a šero).


Pro test rozměrů záměrných křížů a také pro test trackingu jsem vyrobil tento terč. Tracking znamená, jestli věžičky mají opravdu přesnou hodnotu "klikání". V tomto případě jsme testovali, jestli když při 10 MIL se kříž pohne opravdu přesně o 10 MIL, tedy 100 kliků a to přesně v ose. Výškově jsme dělali 100 kliků a stranově 50. Tento test jsme s každým puškohledem několikrát zopakovali. Některé puškohledy jsme měli ve více kusech od stejného typu a tak jsme testovali každý z nich.


Na obrázku se mi podařilo poměrně dobře zachytit to, že kříž nesedí úplně přesně. Je vidět, že ukazuje reálně 10,1 MIL místo 10 na kříži. Tedy hodnocení je 101 na 100. A s klikáním to je podobné - pokud se střed posune o skutečných 100 kliků (100 centimetrů na vzdálenost 100 metrů), je to skvělé. Odchylka do 1% je stále přijatelná. Větší odchylka už ale znamená, že se s tím musí počítat. Naštěstí se to řešit dá - a to úpravou balistické tabulky. Ale to musíme vědět přesně o kolik to klikání zkresluje, abychom tuto korekci mohli udělat. Důležité je, aby ta odchylka byla pokaždé zcela stejná a aby se kříž vrátil vždy dokonale do výchozího bodu. S tím neměl problém žádný z testovaných puškohledů.



Výsledek tracking testu. Netestoval jsem všechny puškohledy, protože s některými jsme už prostě nechtěli dál pracovat. A to protože jsme usoudili, že to pro DPS beztak nemá smysl, protože byly uživatelsky velmi nepříjemné a práce s nimi byla ve srovnání s ostatními "za trest"...


První sloupec Kříž znamená, jestli se jeho rozměry shodují se skutečností.

Druhý sloupec Tracking ukazuje jak přesně klikají věžičky.

Třetí sloupec Kříž znamená, jak je dle našeho subjektivního hodnocení vhodný pro DPS.

Čtvrtý sloupec Věžičky ukazuje jak hodnotíme věžičky puškohledu.



A teď detailněji k jednotlivým testovaným puškohledům:



Vortex Strike Eagle 5-25x56 EBR-7c


Opticky to není žádný zázrak. Čínské sklo především za šera není ideální. Používal jsem ho několik měsíců na své hlavní soutěžní zbrani a tak mám docela dobrou představu co nabízí.


Točítka jsou zamykací, což je super. Ale bohužel jejich chod je nevýrazný, "houbovitý" a ve více než polovině rozsahu otočky nelícují rysky. A to je problém, protože střelec si prostě není jistý, jestli naklikal 37 nebo 38 kliků. Točítko totiž ukazuje přesně mezi...


Tracking ani kříž tak úplně nesedí a spolu s nepřesným klikáním to je špatná kombinace.


Celkově bych řekl, že za svou cenu to není vysloveně špatný puškohled. Ostatně jsem ho používal několik měsíců na své hlavní soutěžní pušce. A měl jsem výborné výsledky. Ale ne zásluhou tohoto puškohledu. Nicméně je spolehlivý a pracuje se s ním dobře.



Kříž EBR-7c považuji za ideální pro taktiku, dynamickou střelbu i pro lov. Nabízí vše co člověk potřebuje, je jednoduchý a má dobrou tloušťku čar. Je to takový zlatý standard, podle kterého se dají poměřovat ostatní...



Vector Continental 5-30x56 SCFF-41


Opticky nás všechny velmi překvapil a to pozitivně. Přestože se jedná o čínský puškohled, tak především za dobrého světla je opticky dobrý. Za šera už to není tak skvělé, ale vzhledem k ceně je opticky prostě výborný.


Točítka jsou zamykací, má Zero Stop (který lze nastavit libovolně) a také indikátor otočky. V tomto směru mu prostě není co vytknout. Točítka mají jasný a zřetelný chod a rysky přesně sedí.


Tracking i kříž se shodují na 101 / 100. To je stále ještě v rozumné toleranci. Pro jistotu jsem ještě testoval tracking u modelu 4-24x56 a i u něj byl tracking v toleranci a opticky na tom byl podobně.


Celkově mne tento puškohled velmi překvapil a rozhodně nelituju jeho koupě. Ještě s ním nemám dlouhodobou zkušenost na zbrani, ale nemůžu se dočkat práce s ním. Tento puškohled nás všechny velmi zaujal - především tím, co za svoji cenu nabízí.



Kříž VEC-MBR je velmi dobrý pro DPS a taktiku. Vnitřní křížek s tečkou uprostřed je ideální pro jemné domíření a také je osvícený (zbytek osnovy ne), což je vhodné pro lov. Celkově je poměrně jemný a neruší a je vhodnější pro zvětšení nad 10x.



Vortex Viper 5-25x50 EBR-2c


Opticky je velmi dobrý, až nás jeho výsledek překvapil a pro jistotu jsme ho znovu a znovu otestovali. Přestože subjektivně nemá nijak výrazný obraz, u kterého byste si řekli: "páni, to je super", tak se s ním kouká prostě dobře a pohodlně. I za šera byl překvapivě dobrý, ale ne výrazný. Těžko se to popisuje... Tento puškohled mám a používám roky a jsem s ním velmi spokojený.


Točítka mají jistý a dobrý chod. Jediná výtka je, že nejsou zamykací. Už se mi několikrát stalo, že jsem si nechtěně pootočil stranovou korekcí a protože ta se používá minimálně, tak jí člověk před výstřelem moc nekontroluje a tak jsem si toho nevšiml - a zásah jsem neměl... Pravda je, že je konstrukčně starší a v době uvedení na trh měly tuto funkci jen podstatně dražší puškohledy. Ale bonus je to, že výškové točítko lze nastavit plynule v celém rozsahu - ne jen v rámci hodnoty kliku. A to zdaleka nemají ani prémiové puškohledy s násobně vyšší cenou.


Tracking byl s chybou 2% a s tím je potřeba dělat korekce. Kříž seděl poměrně dobře.


Celkově musím říct, že je to spolehlivý a dobrý puškohled za skvělou cenu. Je to takový standard střední třídy. Spolehlivost je výborná, máme jich v týmu několik a už roky a nikdy nebyl žádný problém...



Kříž EBR-2c už je starší typ, který se nevyrábí. Je to základní kříž typu "vánoční stromeček".



Hawke Sidewinder 8-32x56 ½ MilDot


Opticky slabší čínský puškohled za nízkou cenu. Ničím nás neurazil a ve své cenové kategorii je poměrně slušný. Nebral jsem ho ovšem na tracking test a do zhoršených světelných podmínek, protože jsme si řekli, že je to zbytečné.


Celkově je potřeba poznamenat, že má poměrně dost citlivou paralaxu a malé zorné pole. Pro malorážku je to ale slušná volba vzhledem k ceně, až na hodnoty klikání a kříž. S MOA klikáním i křížem se prostě hůř pracuje, než s MIL typem.



Vortex Razor II 4,5-27x56 EBR-1c


Opticky není vysloveně špatný, ale je pravda, že konkurence je na tom lépe. Ani za šera to není zázrak. Důvodem je jakési subjektivně "menší zvětšení". Nevím jak to výstižně popsat, ale při stejném zvětšení se vše zdá "menší" než u ostatních puškohledů a tak je vidět "méně detailů", což v tabulce znamená horší skóre. V podstatě každý, kdo se podíval skrz, jako první kontroloval, jestli je zvětšení nastaveno na 20x, jako u ostatních puškohledů. Ale bylo a i šíře zorného pole byla stejná. Obraz je jinak "přirozený, příjemný" a nebolí z něj oči.


Točítka jsou ovšem naprosto skvělá. Mají zcela jasný a jistý chod, dobře se odečítá kolik kliků máte nastaveno. Rysky lícují a má také indikátor otočky. Navíc jsou zamykací a Zero Stop je nastavený na hodnotu -5 kliků. Co je ale nejlepší - lze je nastavit plynule bez ohledu na hodnotu kliku. Je až s podivem, že tuto skvělou funkci ostatní výrobci nenabízí! Snadnost a jistota práce s točítky je velké plus tohoto puškohledu.


Tracking je 100 %, stejně jako rozměr kříže. A to nás zaujalo, takže jsme ozkoušeli tracking u jiného stejného puškohledu a byl také 100 / 100. A to se podařilo už jen jednomu dalšímu puškohledu. Mechanicky je prostě skvělý.


Celkově lze tento puškohled hodnotit snadno. Je abnormálně těžký (skoro 1,5 kg a to je opravdu hodně). Práce s ním je nesmírně snadná, odpouští chyby, je zcela spolehlivý a hodně "odpouští" (například chyby v zamíření). Dá se s ním pracovat snadno a rychle. Je maximálně "user friendly". Jen opticky je na tom o něco hůř než konkurence. Nicméně není náhoda, že jde o zdaleka nejvíce používaný puškohled v americké PRS. Bohužel u nás skokově stoupla cena tohoto puškohledu a za novou cenu už přeci jen má konkurenci... Za starou cenu bych ho hned koupil znovu.



Kříž EBR-1c je původní, který se už roky nenabízí. Dnes je ve variantě s křížem EBR-7C skvělou volbou.



Vortex AMG 6-24x50 EBR-7b


Opticky je na tom lépe než jeho těžší dvojče Razor II. Za šera je s ním vidět velmi dobře, přestože na rozdíl od konkurence má handicap tubusu 30mm a čočky 50mm.


Točítka jsou skvělá, stejně jako u Razor II. Pouze indikátor otáček nemají, jinak mají všechny dobré vlastnosti Razoru.


Tracking je dobrý - 99,5 %. Mechanicky je skvělý, přestože tubus je pouze 30mm.


Celkově jde o model, který má všechny dobré vlastnosti Razor II, ale v menším a hlavně lehčím podání. Opticky je dokonce o něco lepší. Tento puškohled je díky velikosti a váze vhodný na taktiku nebo lov. Používám ho už několik let a stále jsem z něj nadšený. Díky velikosti tubusu i čočky má samozřejmě horší obraz v šeru, než jeho konkurence 34 / 56 mm, ale svou velikostí a nízkou váhou to dohání.



Kříž EBR-7b byl ve své době hodně před konkurencí a stále je jedním z nejvhodnějších pro taktiku a DPS. Práce s ním je snadná, rychlá a jistá. Otevřený střed s jemnou tečkou uprostřed umožňuje jak rychlé zamíření, tak i precizní jemné zamíření.



Schmidt & Bender 5-45x56 PM II High Power LRR-MIL


Obraz není žádný hit vzhledem k očekávání. Navíc je nesmírně obtížné najít správnou pozici oka za puškohledem. Majitel ho sám přestal používat, protože s ním "střílel výrazně pomaleji, než s jinými puškohledy". Navíc je extrémně citlivý na nastavení paralaxy a jakákoliv drobná chyba v zamíření je "odměněna" minutím terče...


Točítka ani tracking jsme u této optiky nezkoušeli, protože to bylo zbytečné...


Celkově bych řekl, že šlo o největší překvapení a zklamání v celém testu. Trefná byla poznámka jednoho z nás, který mimoděk utrousil: "nevěřil bych tomu, jak moc je ten Schmidt špatnej. Ten druhej Schmidt přece jenom nebyl až tak hroznej. Ale i tak byl špatnej..."...

Pro dynamickou a rychlou střelbu je tento puškohled bohužel obtížně použitelný. A už se k tomu nebudeme vracet...



Nightforce ATACR F1 7-35x56 Mil-R


Opticky je tento puškohled prostě stále špička. V předchozím testu byl nejlepší a i v tomto testu si udržel nejvyšší příčku. Jasný a čistý obraz, živé barvy a velmi příjemný. I ze zkušenosti víme, že má nadstandardní obraz i ve zhoršených světelných podmínkách, což jsme si opět potvrdili. Práce s ním je snadná a odpouští chyby v zamíření. Je to prostě radost s ním pracovat.


Točítka mají jistý chod a dobře se s nimi pracuje. 12 MIL na otočku sice znamená, že jsou rysky trochu hustěji vedle sebe, ale díky jistému klikání je to těsně před hranicí toho, kdy by to dělalo střelci potíže. Boční točítko je pod krytkou a tím se eliminuje možnost nechtěného pootočení. Zero stop je samozřejmostí.


Tracking byl 100 % a tak jsme to zkusili ještě u jednoho kusu a byl 100 % také. Spolu s Razorem II to byly jediné dva typy, které měly 100 / 100 u dvou kusů. Mechanicky je skvělý.


Celkově můžu říci jen to, že pro nás ATACR 7-35 stále zůstává králem. Hlavně při špatných světelných podmínkách. Jeho jediné negativum je cena... Donedávna se Razor II prodával za méně než ½ ceny a to je prostě moc velký rozdíl. Dnes už je to trochu jinak, ale i přesto jsou Razor II, Kahles i Leupold za méně než 2⁄3 ceny a to je stále veliký rozdíl. A to je také jediný důvod, proč ho sám ještě nemám...



Kříž Mil-R je už starší a dnes má Nightforce vhodnější typy. Ale i tak se s ním poměrně dobře pracuje.



Leupold Mark5 7-35x56 CCH


Opticky téměř dohání Nightforce. Především za šera jsou oba přeci jen lepší, než ostatní v testu. Má ovšem užší zorné pole. Což znamená, že pro větší "přehled" je potřeba dát menší zvětšení. Naopak při stejném zvětšení - a my používali u všech 20x zvětšení - vidíte zdánlivě větší detaily. Jinak tento puškohled dost odpouští chyby a obraz má opravdu pěkný.


Točítka působí velmi jistě a klikání je jasné a zřetelné. Rysky nejsou příliš blízko u sebe a Leupold dokonce nabízí pro "slepýše" extra točítka se zvýrazněnými ryskami, se kterými se pracuje opravdu, ale opravdu snadno. Stranové točítko má krytku a výškové jakousi "pojistku", která aretuje výškové točítko v pozici Zero. Aby bylo možné manipulovat s točítkem, je nutné tuto pojistku stisknout. Ta je ovšem přesně v místě, kde držíte točítko při manipulaci palcem, takže je to zcela přirozené a jisté. Je to zajímavá a funkční vychytávka... Zero stop a indikátor otočky je samozřejmostí.


Tracking je ovšem největší slabinou tohoto puškohledu. 104 / 100 je prostě moc. Kříž měl také odchylku a to 98 / 100. A tak jsem sehnal další dva kusy stejného typu a bylo to podobně, v průměru 103 / 100. Bylo to fakt divné, protože typ 5-25x56 je druhý nejpoužívanější puškohled v americké PRS... Naštěstí se mi podařilo si půjčit od kamaráda i tento model a ten v trackingu byl o dost lepší, pouze s 0,5 % chybou a je zcela OK. Nedokážu si to vysvětlit, každopádně u modelu 7-35x56 doporučuji tracking test a podle výsledku případné korekce balistické tabulky.


Celkově mne tento Leupold opravdu mile překvapil. Podle zkušeností zahraničních střelců je také velmi spolehlivý. Daní je udělat tracking test a korekce tabulek. Opticky je skvělý a velmi snadno se s ním pracuje. Odpouští chyby a je s ním nadstandardně vidět v šeru. Pro někoho to může být dost důležitý faktor... A cenový rozdíl oproti ATACR za ten tracking test stojí.



Kříž CHH má naživo na první pohled poměrně silné čáry. Ale pokud si uvědomíme, že má puškohled o něco užší zorné pole a pro rychlou střelbu se bude používat na menší zvětšení - pak to dává zcela smysl. Tento kříž je určený pro rychlou střelbu ve stresu. Leupold nabízí i podobný kříž PR2-MIL, který je ale o dost jemnější a tedy vhodnější pro použití při větším zvětšení.



Kahles 525i AMR 5-25x56 (uznávám, ta fotka se moc nepovedla...)


Opticky je to dobrý puškohled, se kterým je vidět dobře i za šera. Velká čočka a velký tubus tomu dost pomáhají. Odpouští chyby v zamíření.


Točítka jsou... nestandardní... Běžně má vlevo místo korekce paralaxy (ostření) točítko stranové korekce a paralaxa je vnější točítko pod výškovou korekcí. Vpravo je regulace podsvícení. Dá se to při objednávce u výrobce nějak konfigurovat, ale ne všechno. Toto uspořádání je zcela neobvyklé a kdo má ještě k tomuto jakýkoliv jiný puškohled na jiné zbrani - tak je v pasti. Především ve stresu a v rychlosti je naprosto nemožné zvládnout zcela jiné ovládání. Je to jako si sednout do auta, které bude mít přeházené pedály a řazení... Zvládnout se to dá, ale musíte se na to soustředit. A zmínit musím ještě jednu věc. Výškové točítko má sice 15 MIL na jednu otočku (proč?), ale díky tomu jsou rysky tak blízko u sebe, že není snadné poznat 37 od 38. Klikání je sice pěkné a jisté a rysky lícují, jenže jsou tak hustě vedle sebe, že obzvláště ve stresu a rychlosti je to problém.

Tracking i kříž jsou v toleranci 1 % chyby, tedy 101 a 100,8. stranově 49 / 50. To je bez problémů.


Celkově mohu říci toto: "pokud budete mít jako jediný puškohled Kahles, jste v pohodě. Ale pokud budete mít více zbraní a na ostatních jiný typ puškohledu - ve stresu a při rychlém ovládání jste v loji". Ostatní citovat nebudu...



Kříž AMR je ještě vetší past, než točítka... Zdánlivě vypadá velmi dobře. Jenže problém je s tím, že střed kříže není ve středu obrazu. Při rychlém zacházení umí náš mozek dobře centrovat kruhy a přirozeně vystředit obraz. Ale tady se na to musíte víc soustředit. Je to jako když vám stydlivá sestřenice kouká na nohy - také si nejste jistý, jestli vnímá váš obličej... Druhý problém je, když v nějakých "divokých střeleckých pozicích" nedokážete dát oko do správné ohniskové vzdálenosti, ale většinou ho máte podstatně dál. U normálního puškohledu to není takový problém - máte sice stíny na okraji zorného pole, ale vystředíte je se středem kříže a doufáte, že vám puškohled odpustí chybu v zamíření. Některé bez problémů ano. Ale v tomto případě máte vcelku smůlu, když střed kříže není ve středu obrazu... Naštěstí má Kahles i jiné, opravdu dobré kříže...



Zeiss Victory V8 4,8-35x60 MilDot


Opticky... je to obtížné popsat. Obraz je totiž poměrně deformovaný. Střed zorného pole je křišťálově čistý a jsou vidět krásné detaily a opticky je super. K okrajům ale začíná být lehce deformovaný a méně ostrý. A na okraji zorného pole se dokonce dělá barevný kroužek (láme to světlo). A také je super přísný na pozici oka. Navíc to byl jediný puškohled, u kterého se mi nepodařilo udělat slušnou fotku skrz něj... To prostě nešlo, musel jsem to vzdát.


Točítka... Výškové točítko se pro odemknutí poměrně dost zvedne a najednou je ryska tak daleko, že je těžké odhadnout kolik jste vlastně naklikali... Je to až absurdní, především ve srovnání s ostatními. Rozsah klikání je také slabý.


Tracking test jsme vůbec nedělali.


Obecně - tento puškohled jsem původně do srovnání ani nechtěl, protože to není vhodný typ na dynamickou střelbu. Je to specifická lovecká optika. Nicméně majitel si byl zcela jistý, že bude opticky dominovat všem ostatním, takže jsme ho také testovali. No a ono to ani opticky nebylo úplně tak, jak jsme čekali...



Schmidt & Bender 5-25x56 PM II LRR-MIL


Opticky je tento puškohled velmi dobrý. Na úrovni Nightforce ATACR a Leupold Mark5. Jenže to je čistě optická záležitost. Uživatelsky je nesmírně "přísný". Neodpouští žádnou chybu v pozici oka a také trpí známým "tunelovým efektem" v nižších zvětšeních. Chyby v nastavení korekce paralaxy odpouští sice více než jeho kolega 5-45 High Power, ale i tak je přísnější než většina ostatních optik v testu.


Točítka jsou zamykací se Zero stopem. Je možné si vybrat i na jakou stranu se točí (a eliminovat tak problém s opačným ovládáním, než používá zbytek civilizovaného světa). Výškové točítko má 14 MIL na otočku a tak jsou rysky velmi hustě vedle sebe a hůř se dá poznat kolik máte naklikáno. Další problém s točítky je, že jejich odemykání jde opravdu ztuha. Vleže za puškou je to někdy boj.


Tracking test dopadl dobře, s odchylkou 0,5 %. Kříž sedí 100 / 100.


Celkově jde o uživatelsky nepřívětivý puškohled, který neodpouští chyby a místo toho, aby vám pomohl, tak se s ním akorát perete... A co víc, tyhle přísné mrchy mívají poměrně velké potíže s kvalitou a spolehlivostí. Reklamace jsou poměrně časté. A s cenou, která je o dost nad Kahlesem, Razorem II, Leupoldem Mark5 i Vortexem AMG je to prostě smutné.



Kříž LRR-MIL je příjemný a jemný. Střed kříže je velmi jemný a nezakrývá terč. Díky tomu je spíš vhodný na přesnější střelbu než na střelbu rychlou a pod tlakem - k tomu totiž nepřispívá ani to, jak je přísný na pozici oka a nastavení paralaxy.



March-FX 5-40x56 FML-1


Opticky jsme všichni čekali víc. A nedočkali jsme se... Obraz je takový nevýrazný, až bych řekl šedivý. Detaily jsou vidět dobře, ale kontrast, okraje a barevnost je ve srovnání s ostatními zklamáním. A také neodpouští chyby v zamíření ani v nastavení paralaxy. Navíc má dost úzké zorné pole. Slovy jednoho z nás: "no to je teda nic moc...".


Točítka ani tracking jsme nehodnotili.


Celkově jsme byli zaskočení a zklamaní natolik, že do další fáze testu jsme tuto optiku nebrali.



Tento test byl náš vlastní subjektivní srovnávací test puškohledů. A to našich vlastních. Nemáme ambice tvrdit, že máme ve všem pravdu, nebo že jsme někde nemohli udělat chybu. Také jde o naše vlastní hodnocení - ale je to hodnocení našich vlastních puškohledů, které jsme si soukromě koupili a které používáme. Nejsme tedy ovlivnění v žádném ohledu.


Dokonce si troufám říci, že když se u některých drahých puškohledů ukázalo, že ve srovnání propadly - tak to uznal i jeho majitel. V tomto ohledu jsme byli přísní a upřímní sami k sobě. Ze začátku to bylo těžké přijmout, ale během testu už jsme to všichni brali jak to je.


Tento test a jeho zpracování nám zabralo ohromné množství práce, času a úsilí. Během toho jsme se sami naučili a zjistili mnohé. A především to, že je vždy něco za něco. A že honba za těmi nejlepšími optickými vlastnostmi je vlastně úsměvná, protože jsme všichni pochopili a uznali, že nejdůležitější je, jak se s těmito přístroji snadno nebo hůř pracuje.


K čemu je mi u puškohledu, že vidím ty úplně nejvíc super detaily na terči - který netrefím!? Super detaily jsou fajn u pozorovacího dalekohledu. U puškohledu je primární, aby mi umožnil se snadno trefovat. Samozřejmé ale je, že ten terč musím taky najít - třeba v šeru, nebo na špatném a nekontrastním pozadí... Takže je to poměrně komplexní soubor požadavků, které na puškohled máme. Nicméně z našich zkušeností a i ze zkušeností, které jsme získali během tohoto testování máme poměrně jednoduchý výstup:


Chci takový puškohled, který se mi bude snadno a dobře ovládat, se kterým dobře uvidím a který si můžu finančně dovolit. Naštěstí je z čeho vybírat.



PS: připravujeme i video, ve kterém některé věci budou více rozebrány a ukázány. Ale tentokrát to bude poměrně dlouhé video a ještě navíc s titulkama, takže to ještě nějakou dobu potrvá, než to dokončíme. Děkuji za pochopení ;-)

Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
bottom of page