Test puškohledů 2023
Před rokem jsme dělali Test puškohledů 2022 a skoro před třemi lety jsme dělali Optický test puškohledů. Přišlo nám, že by bylo fajn tento test zopakovat a to i s některými novými typy puškohledů. A tak jsme opět vzali několik různých puškohledů našich a našich kamarádů (tedy vlastní kusy, nic nebylo zapůjčené výrobci nebo dovozci) a pustili jsme se do toho. Minule jsme to dělali venku i uvnitř, optický výsledek byl tedy za dobrého i špatného světla. Po letošních zkušenostech jsme ovšem dělali optický test pouze na vnitřní střelnici - protože jsme si ověřili, že za dobrého světla se tolik rozdíly neprojeví. To až ve ztížených podmínkách. A opět jsme udělali i tracking test... Takže jde o poměrně komplexní hodnocení, včetně dlouhodobých zkušeností z uživatelského hlediska.
Nicméně musím zdůraznit, že jde přeci jen o subjektivní hodnocení. Ale na základě zkušeností více střelců s roky praxe.
V tomto testu jsme chtěli otestovat optiky vhodné pro taktickou střelbu, Dynamickou Přesnou Střelbu, nebo i pro lov na větší vzdálenosti. Testovali jsme vše tři střelci a to jek bez očních vad, tak i s vadami. Věkově jsme byli mezi 45 a 65 lety. Už víme, že mladší střelci prostě vidí za šera líp (pokud nemají oční vadu) a rozdíly tedy poznají lépe starší střelci...
Puškohledy jsme měli sundané ze zbraní, pouze s montážemi (kromě jednoho nového kusu, který ještě nebyl namontován). Všechny ostatní jsou používané a ten jeden jsem vzal nový úmyslně, protože jsem chtěl vyzkoušet tracking i u jiného kusu než minulý rok... A tak můžeme i hodnotit jejich výdrž, spolehlivost a dlouhodobé zkušenosti a to jak z optického hlediska, tak i z uživatelského. Tentokrát jsme se zaměřili na snadnost obsluhy a všeobecnou uživatelskou přívětivost jednotlivých přístrojů...
Test jsme dělali na vnitřní střelnici, kde jsou poměrně obtížné pozorovací a světelné podmínky - prostě je tam šero... Každý puškohled byl upnutý na stativu a druhý stativ jsme spolu se střeleckým bagem použili jako oporu pro bradu pro jisté a stabilní pozorování. To nám také dalo možnost přímo porovnat jak velký mají eyebox a jak snadno se s nimi pracuje ve smyslu rychlého a intuitivního nalezení správné pozice oka. A rozdíly mezi nimi prostě jsou...
Také jsme opět srovnávali, zda sedí kříž proti realitě a také jak sedí klikání - tedy tracking test. Ten jsme dělali tentokrát pouze nahoru a dolů - a to vždy opakovaně o 10 MIL, neboli 1 metr na vzdálenosti 100 metrů. Vzdálenost jsme měli změřenou přesně stavebním laserem a testovací terč má rastr na milimetr přesný.
Jak je vidět i z tohoto obrázku, kříž nesedí 100% se skutečností. V tomto případě ukazoval 99cm na 10 MIL v obrazci. A to znamená, že jsme ho hodnotili 99. Stejně jsme postupovali s tracking testem - naklikali jsme 100 kliků nahoru a odečetli skutečnou hodnotu. Pokud nesedí kříž nebo tracking, dá se s tím naštěstí pracovat - kompenzovat tuto nedokonalost v balistických tabulkách. Některé balistické aplikace toto dokonce přímo umožňují. Je ovšem potřeba vědět o kolik přesně váš konkrétní puškohled nesedí. Naše hodnoty platí pouze pro testované kusy, nikoliv jako standard pro typ puškohledu... Tracking s odchylkou pod 1% považujeme za dobrý výsledek. Větší odchylka už je potřeba kompenzovat. Za zmínku stojí fakt, že žádný s puškohledů neměl problém s opakovaným návratem do nulové polohy - zero - při opakovaném naklikání 100 kliků (v případě Blaseru jen 80). V tomto směru byly spolehlivé všechny.
Původně jsem měl připravenou i kameru, která se nasazuje na puškohled - TRIGGERCam 2.1 (je na úvodním obrázku spolu s puškohledy), ale ta snižuje světelnost a v tomto případě už by obraz byl opravdu mizerný (stejně tak jako záznam z kamery), takže na ní nedošlo. Prostě bylo opravdu šero. Za běžného dne to problém není, ale v těchto podmínkách už by bylo testování silně ovlivněné...
Toto je výsledná tabulka optické části testu dle metodiky FinnAccuracy. Tentokrát už jsme dobře věděli co a jak a tyto hodnoty považuji za vypovídající. Navíc jde o průměr pozorování třech střelců. V tabulce se projevilo, že s některými puškohledy je za šera vidět přeci jen jinak, než za dobrého světla a tak se ta tabulka mírně liší od minulého testu (ten byl kombinací dobrého i špatného světla).
Po optické stránce musíme říci, že vynikly tři puškohledy a to - nejlépe se všem koukalo s Nightforce ATACR a po něm byly v závěsu Vortex Razor III a Leupold Mark5. Tyto tři byly opravdu opticky lepší než ostatní. A to nejen naměřenými výsledky, ale i subjektivním vnímání obrazu - a na tom jsme se shodli všichni.
Mechanické vlastnosti - tedy tracking a rozměry kříže a také hodnocení věžiček je zde. Poslední údaj je náš celkový dojem z mechanického ovládání a vlastností (například jde také o to, jak snadno se nakliká 100 kliků a zase vrátí zpět na nulu a to opakovaně) v kombinaci s optickou kvalitou a snadností používání záměrného kříže. Prostě náš celkový dojem z puškohledu v přímém srovnání s ostatními. V tomto ohledu je nutno říci, že nás celkově přesvědčily stejné puškohledy, které nás přesvědčily i opticky. Jsou to prostě uživatelsky lepší modely, než ostatní...
Vortex Viper PST II 5-25x56
Tento puškohled je konstrukčně už poměrně starý a je to znát. Jednoduše nenabízí takový uživatelský komfort jako ostatní. Nemá zamykací točítka, jejich chod není úplně 100% a ani tracking ani rozměry kříže nebyly jak bychom chtěli. Obecně se dá říci, že je to spolehlivý puškohled, ale ničím nenadchne, ani neurazí. Několik jich používáme už roky a jsou naprosto OK, nicméně v dnešní době jsou už lepší varianty...
Záměrný obrazec EBR-7c je zlatý standard a je stále skvělý. Pracuje se s ním snadno a rychle a poměrně intuitivně.
Vortex Razor II 4,5-27x56
Dlouhou dobu byl králem v americké PRS. Bylo to díky jeho skvělým mechanickým vlastnostem a spolehlivosti v kombinaci s příznivou cenou. O svůj trůn sice přišel, ale stále je na druhém místě v této statistice. Nicméně jeho konstrukce je už starší a Razor III ho překonal. Jeho dost zásadní charakteristikou je jeho váha. Je extrémně těžký! To by teoreticky nemusel být problém, ale dobrému vyvážení zbraně to příliš nepomáhá... A proto u nás ztrácí hodně bodů v hodnocení. Opticky se jeví trochu zvláštně, těžko se to popisuje - jako by člověk viděl méně detailů. Mechanicky je ovšem skvělý a nastavování zera a točítka - to je prostě super!
Kříž má stejný jako PST II a to konkrétně EBR-7c.
Vortex Razor III 6-36x56
Je novější než Razor II a je jeho opravdu dobrým nástupcem. Opticky je výrazně lepší a to při zachování všech dobrých vlastností a točítek. Tento puškohled nás mile překvapil, tušili jsme že bude dobrý a opravdu je. Bohužel oproti jeho předchůdci se jeho cena u nás o dost vyšplhala nahoru a to je prostě škoda. Každopádně se podle nás zařadil hned za ATACR spolu s Leupoldem. Je to prostě skvělá volba.
Kříž EBR-7D je proti jeho předchůdcům rozdílný v tom, že nemá 0,5 MIL značky, ale je rozdělen po 0,2 MIL. Je to sice jemnější, ale už ne tak intuitivní a rychlé. Je také celkově o něco jemnější a tak se s ním pracuje dobře. Čáry mají sice stejnou tloušťku jako předchozí, ale jsou celkově menší a tolik nepřekáží v zorném poli.
Vortex Razor AMG 6-24x50
V době uvedení na trh byl lehčí verzí super těžkého Razor II. Mechanicky je stejný, točítka jsou skvělá a i opticky je na tom o něco líp - a to i přesto, že má jako jeden z mála v našem testu jen 50mm čočku a 30mm tubus. A to je prostě znát. Svojí velikostí a váhou je ovšem skvělý pro lov, taktiku, nebo prostě lehčí sestavu zbraně. Je to výborný puškohled a divím se, že zatím nemá nástupce... Nicméně je pravda, že byl výrazně dražší než Razor II.
Kříž EBR-7b je velmi podobný typu 7c a není mu moc co vytknout.
Delta Stryker HD 4,5-30x56
Je to polský puškohled jejich nejvyšší řady. A dost si s námi pohrál... Opticky nás zprvu poměrně mile překvapil. A pak přišla studená sprcha, když jsme začali manipulovat s točítky... To nás teda taky překvapil - a dost nemile. Tak děsný chod točítek jsem nečekal. Je to jako byste chtěli něco nacvakat na houbě... Vzhledem k ceně to bylo dost zklamání.
Kříž LRD-1T nevypadá špatně, ale na větší zvětšení je opravdu silný a tak trochu "humpolácký" a puškohled celkově příliš neodpouští.
Nightforce ATACR 7-35x56
Podle nás je stále nepřekonaný. Opticky nejlepší a mechanicky skvělý. Jediné vady na kráse jsou u výškového točítka - že není zamykací a má 12 dílců na otočku (proč?). Rysky jsou hodně blízko u sebe. Je to na hranici toho, kdy vás to už začíná štvát. Na tomto konkrétním kuse je proto speciální převlek v bílé barvě, na kterém se to přeci jen lépe odečítá... Je to bytelný a spolehlivý puškohled, se kterým je skvělá manipulace.
Kříž Mil-XT je výborný a dobře se s ním pracuje. Má sice rysky po 0,2 dílce, ale tím že jsou "napřeskáčku" to není matoucí, ani zdlouhavé.
Celkově je to už potřetí vítěz našeho testu a jeho největší vada je - cena... Bohužel je u nás cena o 40% vyšší než u Razor III a skoro dvojnásobná proti Mark5!
Tady se musím omluvit, protože se mi vloudila chyba - na obrázku je model HighMaster 5-42x56, který jsme měli na začátku připravený, ale vzhledem k tomu, že lidí, zbraní i puškohledů bylo na místě poměrně dost, tak jsme pak testovali popisovaný 5-40x56 a já si neuvědomil, že ten vyfocený nemám... Harry
March-FX 5-40x56 Gen II
Jedná se o zajímavý puškohled, o kterém se říká, že je opticky úplná špička... No... Není... Především moc neodpouští a také má poměrně špatné okraje obrazu. Celkový kontrast nás také dost zklamal, obraz je prostě takový mdlý. Točítka nemají aretaci a jejich chod není jako u špiček v našem testu. Vzhledem k ceně jde rozhodně o zklamání. Není to první March, který nedostál našemu očekávání...
Kříž FML-PDKI nevypadá na první pohled špatně, ale v reálu je dost silný a v rychlosti se s ním nepracuje úplně intuitivně.
Blaser Infinity 2,8-20x50 iC
Tento lovecký puškohled jsme zařadili do testu také, protože majitel chtěl vědět, jak obstojí. Opticky za šera není vůbec špatný, jen příliš neodpouští pozici oka. Ale mechanicky na tom byl velmi dobře - jak tracking, tak i kříž rozměry odpovídají. U kříže je to trochu nepodstatné, protože nemá žádné značky, ale 8 MIL od středu k zesílené části sedí přesně. S točítky se pracuje snadno a jistě a celkově je s ním práce snadná a jistá, takže vlastně splnil naše očekávání.
Zero Compromise ZCO 8-40x56
ZCO jsou v poslední době na vzestupu a tak jsme byli zvědaví, co nabízí. Opticky je na tom poměrně slušně, ale na trojici nejlepších nedosahuje. Bohužel je velmi citlivý na pozici oka a také má velmi citlivou paralaxu. Při míření opravdu nesnese žádný kompromis... (toto odhalení nás vcelku pobavilo, protože tak to výrobce asi nezamýšlel...) Točítka mají jistý chod, jsou zamykací, ale výškové má rozsah 15 MIL a to je prostě opravdu hodně a díky tomu jsou rysky blízko u sebe a odhadnout v rychlosti správný počet není úplně snadné... Jaký je důvod pro 15 dílců na otočku opravdu nevím.
Kříž MPCT 2 je silnější než by bylo nutné a ve srovnání s jinými se s ním nepracuje příliš snadno ani intuitivně. Rozměrově také příliš nesedí. I vzhledem k ceně tento puškohled na top 3 prostě nedosahuje...
Leupold Mark 5 5-25x56
V současnosti s náskokem nejpoužívanější puškohled v americké PRS. A důvodů je několik. Opticky je opravdu dobrý a to i za šera. Právem v našem testu patří se svým dvojčetem s větším zvětšením do top 3. Odpouští chyby v zamíření, paralaxa také odpouští nepřesné nastavení, s točítky se manipuluje dobře a snadno - je prostě uživatelsky velmi přívětivý. Další důvod je jeho nízká váha. Proti konkurenci je výrazně lehčí, což poznáte okamžitě když ho vezmete do ruky. No a když přihlédneme k tomu, že u nás stojí o málo víc, než polovinu ceny ATACRu... Má ovšem i dva mínusy. Má menší zorné pole než konkurence (což je daň za váhu a necitlivost na paralaxu) a také tracking ani kříž nejsou rozměrově 100%. Menší zorné pole má za následek ovšem to, že to subjektivně působí jako by člověk viděl více detailů.
Kříž PR2 je na první pohled velmi jemný - rozhodně nejjemnější ze všech v testu. Ale člověk si na to poměrně rychle zvykne a o to víc mu pak vadí silné čáry u některých jiných puškohledů. A za zmínku stojí, že jako jediný nemá v základní ceně podsvícení kříže. To lze mít pouze za příplatek... Také nemá dílky po 0,2 MIL, ale 1/2 a 1/4 MIL. Je to velmi intuitivní a rychlé.
Leupold Mark5 7-35x56
Je v zásadě stejný jako 5-25, ale všem nám přišlo, že má o trochu lepší obraz. Také se nám s ním o maličko lépe pracovalo. Bohužel má na druhou stranu o dost horší tracking a trochu horší rozměr kříže. Nešlo o jediný kus, v minulosti jsem testoval ze zvědavosti 4 jiné kusy a byly na tom podobně. Také je o něco dražší než 5-25. Každopádně vzhledem k ceně jde o super puškohled se skvělým obrazem a patří do naší top 3. Nutností je ovšem provést tracking test a použít korekce.
Vector Continental 34mm 4-24x56
Tento čínský puškohled za opravdu výbornou cenu (za cenu ATACRu jich můžete mít 7 a ještě vám zbyde) se dlouhodobě osvědčil a ani opticky na tom není tak špatně. Opticky ho nelze porovnávat s top přístroji, ale mechanicky je na tom skvěle a jeho uživatelská přívětivost je opravdu dobrá. Točítka jsou vysloveně skvělá a i tracking a rozměry kříže jsou výborné. Také dost odpouští a tak se s ním pracuje opravdu snadno. Používáme jich dlouhodobě několik a jsme i po více než roce opravdu spokojení. Také možnost nastavit zero stop na libovolnou hodnotu je vítaný nadstandard.
Kříž VEC-MBR je poměrně jemný a hlavně uprostřed dost otevřený, takže nic nepřekáží ve výhledu. Vpravo nahoře je ovšem "osnova pro odhad vzdálenosti", což je ta nejzbytečnější a nejhloupější věc, kterou tam mohli dát... (ještě tam teda mohl být obrázek osla, jak žere mrkev. To by bylo stejně užitečné...) Naštěstí příliš nepřekáží. Značky jsou po 0,2 MIL, ale napřeskáčku a dobře se tak s křížem v rychlosti pracuje.
Celkově se dá říci, že jsme výsledky vcelku očekávali. Přeci jen s většinou z těchto puškohledů pracujeme už dlouho a tak známe jejich přednosti a slabiny. Milé překvapení byl nový Vortex Razor III, který se řadí hned za stále nepřekonaný Nightforce ATACR.
Comments