top of page

PRS ve střední Evropě

Letošní rok byl pro příznivce Dynamické Přesné Střelby u nás a v okolních zemích zajímavý a důležitý tím, že se rozjel seriál PRS (Precision Rifle Shooting) ve střední Evropě. Začali to členové Precision Rifle Team RDA na Slovensku jako Slovenskou sérii a v průběhu sezóny se tato série rozrostla i o Rakouskou a Českou větev. A to vše jako součást světového seriálu PRS International.



Co je vlastně PRS za disciplínu? Jedná se o Dynamickou Přesnou Střelbu - tedy o přesnou střelbu na dlouhé vzdálenosti, z různých poloh a v časovém limitu.


U nás ve střední Evropě jsou mimo „mířenky“ rozšířené i různé „taktické“ disciplíny s přesnou puškou. Ale v naprosté většině případů jde o střelbu na papírové terče a také v naprosté většině o střelbu vleže. A vzhledem k možnostem střelnic, byly tyto soutěže obvykle na vzdálenosti do 300 metrů. Těchto soutěží se účastnili nejen civilisté, ale samozřejmě ve velké míře i střelci z ozbrojených složek. Některé jsou vyhrazené pouze jim. U některých jde výjimečně i o různé „taktické“ vložené disciplíny jako třeba maskování a podobně - ale to pouze u vícedenních akcí (a těch je a bylo pro civilní střelce už bohužel dost málo). O jedné top akci tohoto typu jsem psal zde… Bohužel těchto soutěží výrazně ubývá.


PRS je ale přeci jen trochu jiné. Jde o střelbu samotnou, bez přidaných disciplín. Také se střílí v naprosté většině na kovové terče, což umožňuje, aby vše šlo velmi rychle. A to jak střídání střelců, tak i vyhodnocování výsledků. Navíc podmínkou uspořádání závodu PRS jsou vzdálenosti větší než 300 metrů (samozřejmě některé terče jsou i blíž, ale není jich mnoho). Také se střílí v krátkém čase. Pokud čas vyprší dříve, než střelec vyřeší všechny terče, tak se mu počítají jen dosažené zásahy. Pokud vyřeší všechny v limitu, zapisuje se i dosažený čas. O výsledcích rozhoduje počet zásahů a v případě shody pak kratší čas. Je to jednoduché, rychlé a spravedlivé…



Velikosti terčů a tedy obtížnost jejich zásahů se pohybují d 1 do 4 MOA - většinou však okolo 2-3 MOA. Vzdálenosti v USA od 50 do 1.000 metrů (výjimečně i nad 1.000m). Vleže se střílí poměrně málo, většina střelby je z různých poloh s oporou zbraně.


V seriálu Slovensko / Rakousko / Českém (ve kterém ovšem může soutěžit kdokoliv a byli i střelci z dalších několika zemí) se vzdálenosti pohybovaly od 90 do 485 metrů a velikosti terčů od 0,75 (což bylo teda opravdu těžké) do 3,9 MOA. Vleže se střílelo 26 z celkových 45 terčů, ale relativně v klidu vleže (byť hodně rychle) to bylo pouze 13 – v ostatních případech šlo o šikmou plošinu (obtížné použití nožiček), nebo nějakou jinou kulišárnu…



Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pro tento seriál jsou dostačující zbraně, které dosahují přesnosti okolo ¾ až 1 MOA. Což jsou popravdě běžné zbraně, které má u nás mnoho střelců… F-class přesnost zde není potřeba - jde spíše o schopnosti střelců, než o dokonalé vybavení. Nicméně vybavení je dobré mít uzpůsobené pro tento dynamický způsob střílení.



Na obrázku jsou 3x Tikka T3 v různých pažbách, Remington 700, Victrix a Blaser R93. Z těchto zbraní se nejvýše umístil Remington 700, který má zde paradoxně nejlevnější puškohled (ostatní puškohledy jsou dvojnásobně nebo i o víc dražší). Drahé vybavení nezaručí skvělý výsledek, ale může dobrému střelci usnadnit práci.



Co ovšem u PRS je velmi důležité, je výběr vhodné ráže. V tomto článku jsem udělal statistiku ráží při dvou mezinárodních soutěžích (jedna z nich byla PRS) Dynamické Přesné Střelby. Data odrážejí vybavení střelců u nás a v okolních zemích.


Faktem je, že pokud jde o PRS a podobné soutěže, tak ráže s malým zpětným rázem už několik let dominují. V USA v PRS za poslední dva roky používají registrovaní střelci ráže v tomto počtu:


307 - 6,5 Creedmoor

258 - 6mm Dasher

212 - 6mm Creedmoor

158 - 6mm GT

132 - 6mm BR

110 - 6mm BRA

69 - 308 Winchester (ve statistice jsou i zbraně v kategorii „služební ráže“)

53 - 6XC

42 - 6,5x47 Lapua

37 - 6x47 Lapua


Což znamená, že 6mm ráže dominují v poměru 960 / 349 vůči 6,5mm… Ve finále 2021 všech nejlepších 10 střelců používalo 6mm ráže.



V tomto videu je vidět stage, která se sice střílí vleže, ale není to klasická střelba vleže, jak jsme zvyklí… Je třeba dvakrát zasáhnout terč velikosti A4 na 343 a 420 metrů (tedy velikost terče přibližně 2,1 a 1,7 MOA šířka terče). Mikrofon jsem měl u sebe a tak jsem to i trochu komentoval… Jedna oprava a zbylo mi pouze zhruba 2,5 vteřiny do limitu.



Jiné pozice než vleže, mohou vypadat například takto. A je to typický příklad. Z palety se střílely dva terče - první na vzdálenost 315 metrů (1,7 MOA) a druhý 362 metrů (2 MOA). Vybavení a střelecká technika tady samozřejmě hrají svou roli.



Soutěže PRS mívají 8-12 stage. Každá je obvykle na 6-8 zásahů. Většinou není omezený počet nábojů, ale limitující je čas. Časy bývají okolo 90 sekund, ale to se liší podle náročnosti. Na každé stage je popis a vzdálenosti terčů a v podstatě všechny potřebné informace. Což zdaleka neznamená, že to člověk úplně nepodělá, neboť - jak víme - pípnutí timeru působí na střelce asi jako neuralizér v MIB… (víš co máš dělat a jaký je postup? Výborně. Připrav se…)



Velmi zajímavá stage, kde se střílí z věže. Na vrchol je ovšem nutné vylézt, a to vše v časovém limitu. Ale jakmile pípne timer, tak i my, starší ročníky s nadváhou, vylezeme po žebříku jako za mlada...


Na obrázku je dobře vidět „tahák pro přenášení“. Tady střelec střílí tři terče ve vzdálenostech 228 metrů (2,4 MOA), 320 metrů (1,6 MOA) a 392 metrů (1,8 MOA).


Při PRS se mezi terči většinou neprovádí korekce „klikáním“, ale „přenášením“ pomocí záměrné osnovy - kříže. Moderní záměrné osnovy toto umožňují poměrně dobře a rozdíl v rychlosti je jasný… Spolehlivá optika s dobrou záměrnou osnovou je zde základ. Kupodivu není tolik rozhodující optická kvalita, a tak i s vhodnou optikou ve střední třídě lze vyhrávat.



Co musím vyzdvihnout je celková atmosféra a opravdu profesionální přístup a práce organizátorů, která je jednoduše na té nejvyšší úrovni. Důkladná a promyšlená příprava a spousta dobře odvedené práce se nedá přehlédnout. Samozřejmě i díky tomu byla na všech závodech vynikající atmosféra a všichni střelci si to opravdu užili.


Úroveň organizace a soutěží v tomto seriálu byla taková, že americká PRS nejlepší 3 střelce sezóny pozvala na velké světové finále do Nového Mexika. Shodou okolností to byli střelci z každé ze tří zemí, které se na tomto seriálu podílely (Rakousko, Čechy a Slovensko). Nakonec se ale ani jeden tohoto finále bohužel nezúčastnil, protože proti Covidová opatření nebylo možné obejít…



Zde je trochu delší video, kde jsou všechny stage, jak byly po sobě, a to na prvním závodu ze seriálu. Na sobě mám mikrofon, takže to občas komentuji. Za zmínku stojí i to, že se dá velmi dobře poznat, jak u toho dýchám (někdy spíš funím… Teda spíš vždycky…). Žádné hluboké nádechy a výdechy, ale naopak snaha o zklidnění dechu i tepu.



Pro sezónu 2022 jsou už teď připravené soutěže, rozdělení do kategorií a další novinky. Nebojím se o to, že by nebyla zachovaná vysoká úroveň organizace a jsem si jistý, že tato sezóna bude opět stát za to. PRS můžu doporučit každému, kdo chce přeci jen trochu víc (nebo něco trochu jiného), než jen terčovou střelbu vleže.


Je to výzva…

Je to akční…

Je to vzrušující…

Je to zábavné…

A už to máme taky - YES!

Štítky:

Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
bottom of page