top of page

Příběh jednoho Remingtonu 700

Toto je příběh jedné zbraně, kterou používám 6 let jako soutěžní, loveckou a také jako testovací platformu pro různé komponenty a doplňky... Jedná se o nerezový systém Remington 700 Short Action, který byl původně model 5-R v ráži .308 Winchester. Během let jsem na této zbrani vystřídal mnoho komponentů a ty přiblížím více i s kritickým hodnocením...A toto byl úplný začátek. Sériový Remington 700 5-R Gen 2 v černé úpravě Cerakotem. Od počátku jsem věděl, že ta originální pažba nebude příliš vhodná pro mé účely - ať už tvarem, tak i díky zásobníkové schránce. Na Taktickou a Dynamickou střelbu jsem chtěl chassis s pistolovou rukojetí, sklopnou pažbou a zásobníky. A od začátku jsem chtěl "to nejlepší", nebo alespoň to, o čem jsem si myslel že je...


Jak je vidět na obrázku, šlo o chassis Accuracy International AICS AX, puškohled Nightforce NXS 3,5-15x56, brzdu Badger mini FTE, dvoufázovou spoušť Timney a zpočátku nožičky Harris. Lišta na optiku byla Accuracy International vysoká se sklonem 20 MOA, která patří k chassis AX.A sestavená pak vypadá takto. Jediná úprava byla výměna koncovky kliky závěru - šroubovací "olivu" jsem vyměnil za "kuličku".Důvod byl prostý - s kuličkou to lépe pasovalo do otvoru v pažbě. Ta se totiž sklápí doprava a klika závěru je tak pažbou krytá. Při sklopené pažbě v kufru pak nemusím závěr vyndávat, nehrozí totiž jeho poškození. Sklopná pažba přes kliku je výborná věc a především na taktickou zbraň už bych nechtěl nic jiného...


Brzy jsem ovšem narazil na několik věcí, které mne limitovaly. Výsledky s touto sestavou jsem měl řekněme slušné, ale upřímně jsem očekával trochu víc. A tak jsem začal řešit proč to tak je a jak to změnit...Především tedy došlo na výměnu ráže. Po první sezóně se ukázalo, že .308 Winchester prostě není nejvhodnější... Nejen, že jsem viděl jaké výsledky mají jiní střelci s jinými rážemi, ale sám jsem už před touto zbraní měl Tikku T3 v ráži 6,5x55 SE a tak jsem měl přímé srovnání - ze kterého bylo jasné, že 6,5 jsou prostě o mnoho lepší ráže. Samozřejmě že tento Remington je Short Action, neboli krátký závěr, a do něj 6,5x55 použít nelze. Na vybranou jsem měl mezi 260 Remington a 6,5 Creedmoor, který ještě nebyl u nás tolik rozšířený (bylo to v roce 2017). Ale podle toho, co jsem viděl na soutěžích v zahraničí, jsem se rozhodl pro ráži 6,5 Creedmoor a byla to správná volba. Hlaveň puška dostala v délce 26" (660 milimetrů) místo původních 24" (610mm) a šlo o hlaveň Benchmark. Jsou to dobré hlavně v té nejvyšší třídě. Dále jsme s kamarádem puškařem, který to dělal, zvolili systém pro rychlou výměnu hlavní - takže šla stále použít původní .308, která zdaleka nebyla ostřílená... K tomuto systému se vrátím později.


Také jsem chtěl podstatně stabilnější nožičky než typ Harris a volba padla na Fortmeier H210 s rychloupínacím adaptérem. Abych se vyhnul montáži adaptéru na Picatinny lištu, tak jsem ho výrazně upravil pro přímou montáž na předpažbí. To byl také okamžik, kdy jsem proklínal originální AI KeySlot sytém upínání (stejně jako všechny KeyMody a podobně) do nejhlubších pekel. Něco tak debilního už mi nikdy do rukou nesmí... Zlatý M-LOK nebo jen staré dobré díry se závitem!Další dvě věci, které jsem upravil a změnil byla rukojeť a Bag Rider. Bag rider jsem udělal šikmý, velký a pevný z nylonu.


Větší problém byla rukojeť. Ta originální někomu sice může vyhovovat, ale já mám menší ruce a prostě to nejde rozumně chytit, držet a správně spouštět... Je pro mne přímo anti-ergonomická. Takže ruční pila a pryč s ní. Z hliníku jsme s kamarádem udělali blok, na který se dá instalovat jakákoliv AR rukojeť. V tomto případě Ergo Grip deluxe. Rozdíl je znát ihned a je obrovský! Konečně se to dalo pěkně držet a správně spouštět...Další významná změna byla výměna původního puškohledu Nightforce NXS 3,5-15x56 SPF za "špičku" mezi puškohledy - Schmidt & Bender PM II 5-25x56 FFP. A také maskovací nástřik, protože jsem se v té době účastnil nejedné velké mezinárodní taktické soutěže.Volba S&B puškohledu ovšem nebyla tou nejšťastnější... Kříž nebyl sice špatný, ale pro taktickou a dynamickou střelbu už byly v té době mnohem lepší volby. Další věc byly točítka. Sice zamykací, ale šlo to mimořádně ztuha, takže bylo lepší je nezamykat, protože odemknout je vleže za zbraní byl trochu problém. Že měly točítka obrácený chod než naprostá většina ostatních puškohledů byl ještě větší problém, který mne natrápil až až - v té době jsem měl už více zbraní s různými puškohledy a všechny ostatní měly standardní ovládání.


Co byl ovšem opravdu problém, že jsem ho musel 3x reklamovat!!! Šlo o mechanické vady točítek a také odštíplá čočka uvnitř puškohledu.S touto sestavou jsem dosáhnul mnoho úspěchů a to jak při Long Range soutěžích (do kilometru), tak i při taktických soutěžích.A to i přesto, že tato sestava tedy rozhodně nebyla "uživatelsky přívětivá"... Nemůžu nezmínit, jak málo tento puškohled odpouští chyby (eyebox, paralaxa). Což je bohužel problém i AX AICS chassis. V kombinaci těchto komponentů (byť "zcela top") se z té pušky stala opravdu přísná mrcha, která mi neodpustila absolutně žádnou chybu! Jakákoliv sebemenší chyba byla ihned potrestaná minutím terče. Každý výstřel musel být proveden zcela precizně a dokonale a to ve smyslu - spouštění, polohy, polohy oka za puškohledem a nastavení puškohledu.


Pro taktiku a dynamiku je ovšem toto zcela nevhodné. Pokud bych střílel v leže a měl dost času na každý výstřel - nebyl by to takový problém. Ale přesně to jsem prostě nechtěl a nepotřeboval... Začal to být zásadní problém když jsme začali střílet Dynamickou Přesnou Střelbu. Krátké časy, nestabilní polohy... S touhle sestavou přímo noční můra!


A tak došlo na zásadní změnu a AX AICS, Schmidt & Bender i Fortmeier jsem vyhodil z domu, zabouchl jsem za nimi dveře a už je zpátky nepustím... To bylo poměrně důležité poznání - že ani "špičkové a uznávané" komponenty prostě nemusí být vždy to pravé.Místo nich jsem použil chassis MDT ACC s nožičkami Atlas PSR a puškohled Vortex Viper PST II 5-25x50 FFP. Vyměnil jsem i úsťovou brzdu za MDT Elite. Původní Badger mini FTE není špatná, ale tato MDT je prostě lepší. Mini FTE mám doteď na .223 Rem a tam se ukázala jako ideální. Velkou FTE mám pak na magnumové pušce v ráži 7mm Practical a tam jsem s ní také spokojený...


MDT ACC byla pro Dynamickou Přesnou Střelbu ihned trefa do černého. Možnosti přizpůsobení tohoto chassis střelci, jeho ergonomie a celkový pocit z něj - to vše je ve velkém kontrastu s předchozím chassis. Práce s ním je prostě radost a je vlastně jedno, jak si za to lehnu, jak dám ruku na rukojeť - vždy jsem si jistý zásahem. Možnosti přizpůsobení jsou ohromné. Systém závaží (vnitřní i vnější) je promyšlený a funkční. ARCA lišta po celé délce předpažbí je nesmírně praktická - už i proto, že předpažbí má plochou spodní stranu, která slouží jako stabilní platforma při položení na bag. Originální Bag Rider je další drobnost, která opravdu pomůže pro jistotu ovládání v rychlosti a stresu.


Nožičky Atlas PST jsou další mozaikou do skládačky Pro DPS a taktiku a můj styl střelby jsou prostě ideální. Nemají žádné vůle a naopak mají mnoho možností nastavení, prodloužení (i externími nástavci) a také výměnné botky. Vše bez použití nářadí. Pro váhově těžší zbraně nebo magnumové ráže pak používám větší model Atlas 5-H také k veliké spokojenosti.Vortex Viper PST II 5-25x50 EBR-7c byla také výborná volba. Sice je jeho cena méně než 1/3 ceny původního S&B, ale práce je s ním výrazně snažší, jistější a bezproblémová. Tento puškohled mi najednou umožnil zásahy v situacích, kdy bych se s S&B rozhodně netrefoval. Díky standardnímu ovládání a celkové uživatelské vstřícnosti a také skvělému kříži mám prostě lepší výsledky.Kříž EBR-7c je typu "vánoční stromeček" a pro rychlé přenášení je naprosto ideální... Práce s ním je snadná, rychlá a intuitivní. Puškohled je opticky dobrý a mechanicky spolehlivý.Mimochodem - dostávám stále mnoho dotazů na to, proč zrovna tyto výrazné barvy? PROTO!!!


Hlaveň dosloužila po 2.246 výstřelech (ke konci už výkony nebyly ideální) a navíc jsem pro chassis ACC měl konečně nový soutěžní systém Ultimatum, takže bylo jasné, že tento Remington 700 dostane jinou úlohu, než je "hlavní soutěžní puška"...A tak další hlaveň je nerezová v kombinaci s karbonovým vláken od firmy Proof Research opět v ráži 6,5 Creedmoor. Tyto karbonové hlavně jsou především lehké. A proto je zřejmé, že tato sestava je určená a vhodná především pro lov. Také jsem použil původní pažbu, ke které jsem přidělal nastavitelnou lícnici kvůli lepší ergonomii a také šachtu pro zásobník. A zpátky na ni přišel i starý dobrý Nightforce NXS 3,5-15x56 SFP. Myslel jsem si, že toto zvětšení bude na lov dostatečné.Tato sestava s nožičkami Atlas CAL stabilně dosahuje přesnosti pod 1/2 MOA, což pro loveckou sestavu považuji za naprosto dostatečné... Nicméně ta pažba prostě pro mne není ideální. Nebyl jsem s ní spokojený z více důvodů - a to ani po úpravách. A tak jsem byl schopný mít takové výsledky pouze na střelnici v klidu, ale ne v lese, nebo při DPS stylu střelby.Stačilo vyměnit pažbu za chassis ORYX a opět puškohled PST II, který je FFP a ihned bylo vše opět zalité zapadajícím sluncem... Ergonomie celé sestavy, snadnost použití, odpouští chyby. Je to prostě znát...Zkoušel jsem i kombinaci ORYX a puškohledu SFP, ale prostě už jsem si natolik zvyknul na komfort FFP puškohledů a přenášení, že jsem s těžkým srdcem tento Nightforce prodal. Sice je skvělý jak opticky, tak i mechanicky, ale když s ním dělám chyby, nemá smysl se trápit...Následně jsem pro Remington zvolil chassis MDT LSS XL Gen2 a opět se trochu posunula jeho využitelnost. Díky systému výměny hlavní jsem nechal udělat další hlaveň v ráži 22-250 Remington, která je primárně určená pro soutěže LKS - Lovecká Kulová Střelba. Puškohled jsem zvolil Vector Continental 4-24x56 FFP.


Následující video blíže popisuje celou sestavu, výměnu hlavní a i jednotlivé komponenty.Už jsem tuto sestavu vyzkoušel na soutěži PRS do 500 metrů a to s úspěchem - třetí místo s loveckou puškou mezi DPS speciály je slušné. Střílelo se nejen ve dne za denního světla, ale i za šera a v noci. A tento puškohled se ukázal jako velmi dobrý. Je to zajímavé - během let jsem přešel od "prémiového" Schmidt & Bender k "čínskému" puškohledu za 1/5 ceny a jsem mnohem spokojenější... Celkově tedy spokojenost s touto sestavou veliká.Nicméně jsem přeci jen pro lov chtěl najít i vhodnou pažbu loveckého stylu. Chassis jsou dobré na soutěže, o tom není pochyb. Do lesa jsou také praktické, to ano. Ale z estetického hlediska jsem si říkal, že na loveckou pušku by se mohlo hodit něco jiného. A tak jsem vyzkoušel tuto pažbu Manners T4. Na obrázku jsou vidět jednotlivé komponenty rozložené sestavy.


Za zmínku stojí spoušť. Původní Timney jsem vyměnil za TriggerTech. Udělal jsem to poté, co mi na jedné taktické soutěži Timney vypověděl službu - přestal odpalovat, protože se do něj dostal prach a písek. To se může stát, foukal vítr, poletoval okolo prach a písek - a bylo to... A nebyl jsem jediný. Podobné problémy jsem viděl u jiných Timney, Bix'n Andy nebo Jewell, ale zatím nikdy u TriggerTech.Hotová sestava. Už jsem ji testoval na střelnici a přesností je na tom podobně jako s chassis MDT, tedy lépe, než s původní pažbou. Pažby Manners jsou karbonové a váha je tedy nižší než u hliníkových chassis. Tato sestava bez nožiček váží lehce přes 5,5 kilogramu. Ergonomicky je na tom také velmi dobře, předpažbí je široké a vespod ploché, takže se dobře opírá o bagy a je stabilní.


Ale otázka je - bude tato pažba praktická v reálných podmínkách? Obstojí i při DPS nebo lovu?A odpověď je ano. Skutečně, tato sestava je praktická i pro reálný lov a použití v rychlosti z různých střeleckých poloh. Pažba mne přesvědčila poměrně rychle a kombinace této optiky Vector a zasádky Pard N007 funguje velmi dobře i na vzdálenosti okolo 300 metrů (nejen opticky, ale i jistotou zásahů, což jsem v noci na 300 metrů testoval na terči).


Zhodnotil bych to tedy takto: tento Remington 700 je opravdu osvědčený a spolehlivý systém. Spolu s naším systémem rychlé výměny hlavní je to víceúčelová zbraň, kterou budu i nadále používat pro lov, loveckou soutěžní střelbu, jako záložní zbraň na DPS a především na testování různých nových komponentů. Je to moje nejuniverzálnější zbraň a můžu odpovědně říct, že je prostě skvělá...

Comentarios


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
bottom of page