top of page

Měření rychlostí Magnetospeedem

Měření úsťových rychlostí střel je základní a nezbytná činnost pro přesnou střelbu na dlouhé vzdálenosti. A to nejen při přebíjení, kde je měření rychlostí naprosto nezbytné pro hledání vhodných laborací. Ale také pro tvorbu balistických tabulek pro střelbu na dlouhé vzdálenosti. Zkrátka bez měření rychlostí se neobejdeme. A jednou z těchto metod je použití přístroje Magnetospeed. Jaká je s ním praktická zkušenost?Magnetospeed je zařízení, které se upevňuje na hlaveň a měří úsťovou rychlost střely pomocí elektromagnetického senzoru. Na obrázku výše ale není senzor připevněný k hlavni, ale k předpažbí pomocí nástavce a hlavně se nedotýká.Na tomto obrázku je senzor připevněný přímo na hlavni, pomocí pásku. Takto se to dodává od výrobce. Nicméně jedna ze základních pouček přesné střelby je, že hlaveň by měla být "volně plovoucí" a ničeho by se neměla dotýkat... (na obrázku je i LabRadar pro měření rychlostí. Dělal jsem intenzivní srovnání několika typů přístrojů, ale o tom někdy příště)


Důležitá otázka tedy zní: má upevnění senzoru přímo na hlavni vliv na měření, případně na výsledek na terči?


Udělal jsem tedy přímé srovnání, abych potvrdil (nebo vyvrátil) teorii, že Magnetospeed ovlivňuje zásahy na terči.Použil jsem tuto zbraň, což je Ultimatum Deadline v ráži 6mm Dasher. Je to v současnosti moje nejpřesnější a nejspolehlivější zbraň, určená na soutěže DPS (Dynamické Přesné Střelby) na vzdálenosti do 1.000 metrů.


Použil jsem dva různé typy nábojů. Liší se střelami. V obou případech jde o odladěné náboje, kdy jsem si chtěl potvrdit a ověřit, zda ta laborace stále sedí...


Test jsem prováděl na vnitřní střelnici na vzdálenosti 100 metrů vsedě za stolem. Teplota 20°C, tlak 968 hPa, vlhkost 55%. Série byly po 5 ranách a mezi jednotlivými sériemi jsem měl pauzu několika málo minut, kdy jsem střídavě nandaval a sundaval senzor Magnetospeedu. Pauzy byly prakticky stejné. Tempo střelby přibližně 30 sekund na výstřel. Nebyl jsem ve spěchu, ani pod stresem. Podmínky byly opravdu "laboratorní"...5 ran se střelou Berger 108grs VLD Match.

Senzor JE instalován.

Průměrná rychlost 882 m/s, ES 2,4 m/s.

Za zmínku stojí, že studená rána je jedna z těch tří, které se dotýkají.Stejný náboj, opět 5 ran.

Senzor NENÍ na hlavni.

Přesnost 0,23 MOA.5 ran se střelou Hornady 110grs A-tip.

Senzor JE instalován.

Průměrná rychlost 870 m/s, ES 1,7 m/s.Stejný náboj, opět 5 ran.

Senzor NENÍ na hlavni.

Přesnost 0,24 MOA.


Vzhledem k tomu, že výsledek byl prakticky stejný s oběma typy nábojů, troufám si tvrdit, že tento výsledek má vypovídající hodnotu. A to, že senzor Magnetospeedu instalovaný přímo na hlavni negativně ovlivňuje zásahy na terči. Je to očekávaný výsledek, ale přesto je dobré to vidět v praxi.


Reálně to znamená, že se senzorem připevněným přímo k hlavni, nelze zároveň měřit rychlosti a zároveň hodnotit výsledek na terči. Stejně jako v tomto případě je potřeba udělat sérii měření a pak další sérii na ověření rozptylu. Magnetospeed měří sice velmi dobře a přesně, ale toto může být dost velká nevýhoda.Zajímavé mi ovšem přišlo i zjistění, jak se tyto skupiny zásahů překrývají, pokud srovnáme terč s nasazeným senzorem a bez něj.Náboje se střelou Berger 108grs VLD Match. Vrchní terč je s nasazeným senzorem a spodní je bez něj. Několik zásahů se senzorem je v prakticky stejném místě jako všechny zásahy bez něj.Stejné srovnání terčů s náboji se střelou Hornady 110grs A-tip. Opět je několik zásahů ve stejném místě jako u terče bez senzoru. Toto bylo pro mne poměrně zajímavé zjistění...


Způsob, jak se vyhnout tomuto ovlivnění přesnosti je, mít senzor upevněný ne na hlaveň, ale na předpažbí zbraně. Hlaveň prostě musí být bez dotyku s jinými předměty a musí mít volný kmit. Tak, jako je to na úvodním obrázku.U této zbraně máme takto umístěný senzor a i řídící jednotka je připevněná ke zbrani, takže se celá sestava Magnetospeedu stala téměř "součástí zbraně"... Tato zbraň je v ráži 37XC a náboje jsou se střelou Warner Tool 361grs Flat Line.

Comentarios


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
bottom of page