top of page

Jak vypadá vývrt hlavní

Nedávno jsem řešil poškozenou hlaveň u jedné ze zbraní a po prohlídce vývrtu kamerou se ukázalo, že má vady a kazy z výroby. A tak jsem vzal několik zbraní, nových i střílených - a podíval jsem se jim do hlavní...Takto vypadá vývrt jedné z našich školních pušek Remington 700 Sendero II v ráži .308 Winchester. Jedná se o pušku s hlavní nerezovou, kterou používáme od roku 2014 a má nastříleno zhruba 3000 výstřelů. Tato hlaveň je v perfektní kondici a podává skvělé výsledky.


Obrázky ukazují vždy zleva:

Přechod z komory do vývrtu, náběh vývrtu a pak zhruba po 10 centimetrech dále k ústí hlavně.Další nerezový školní Remington 700 v ráži .308 Winchester. Tento používáme od roku 2012 a má nastříleno zhruba 6000 ran. Je výrazně více použitý, ale stále střílí skvěle.


Zmíněná puška s kazovou hlavní paradoxně střílí také skvěle, pokud jde o přesnost. Ale díky vadám a kazům v hlavni má nízké úsťové rychlosti a vysoký komorový tlak, což prostě není dobře. Jedná se o Tikku TAC v ráži 6,5 Creedmoor. Obrázky bohužel nemám, díky technické závadě...Toto je ovšem další příklad hlavně s vadami a kazy. Jedná se o další naší školní Remington 700 s nerezovou hlavní v ráži .308 Winchester, který ovšem střílí znatelně hůř. A teď už víme i proč... U obou těchto špatných hlavní jde o výrobní vady, nikoliv o poškození způsobené uživatelem.Takto potom vypadá používaná nerezová hlaveň terčové kvality. Jde o Proof Research v ráži 6,5 Creedmoor s nástřelem okolo 650 ran. Laborace jsou na horní hranici tlaků i rychlostí. Popraskaná hrana přechodu je v této ráži běžná.


Mimo těchto používaných zbraní jsem se také podíval na pušky nové. Zde je ale třeba podotknout, že ačkoliv jsou "nové z krabice", tak mají za sebou několik testovacích výstřelů u výrobce a také na zkušebně. Po těchto pár výstřelech je samozřejmě nikdo řádně nečistí, pouze základně. Takže mohou vykazovat nánosy mosazi a samozřejmě i spalin...Daniel Defense Delta 5 v ráži 6,5 Creedmoor mne dost mile překvapila. Materiál nerezové hlavně je bez vad a kazů a žádné stopy po obrábění. Toto bylo příjemné překvapení. Na druhou stranu, tato zbraň zdaleka nepatří mezi levné modely... Z nových zbraní vypadal vývrt nejlépe.Ruger Precision Rifle v ráži 6,5 Creedmoor. Materiál je uhlíkatá ocel, bez kazů. Obrábění také velmi pěkné. Vzhledem k tomu, že víme, jaké výkony dokáže podávat, jsem to očekával.Remington 700 Sendero II v ráži .223 Remington. Nerezová hlaveň měla na sobě známky zvýšeného otěru mosazi. Jinak byla bez vad a pěkně obrobená.Remington 700 SPS v ráži .308 Winchester. Materiál je pórovitý, obrobení je poměrně pěkné. Menší kaz byl na hraně přechodu z komory do vývrtu. Vliv na přesnost nebo životnost by neměl.Savage Axis II v ráži 6,5 Creedmoor. Materiál je pórovitý. Jsou vidět stopy po obrábění, které se zahladí během zhruba 200 ran. Přechod do vývrtu je ale obroben pěkně.CZ 557 Lux II v ráži 8x57 IS. Materiál je pórovitý a jsou znatelné stopy po obrábění. Obrobení komory a přechod do vývrtu je bohužel slabší...Terčová hlavňovina Proof Research v ráži .30, stoupání 1/10. V tomto případě se ještě nejedná o hlaveň jako takovou, ale pouze o polotovar bez komory. Nemá tedy za sebou ani jeden výstřel, to jí teprve čeká. Materiál je nerezová ocel a je vyráběna jinou technologií než předešlé. Nejde o kování, ale takzvané "škrábání", tedy třískové obrábění ve směru střelby. Stopy po obrábění jsou lehce znát, po pár výstřelech zmizí. Toto je velmi kvalitní a přesná nerezová terčová hlaveň, která je výše vidět jak vypadá jako používaná...U některých hlavní je dobře vidět například pórovitost materiálu i drobné stopy po obrábění. A právě proto je tak důležitý poctivý Break-in hlavně, který u nových hlavní má za účel dostat hlaveň co nejrychleji do perfektní kondice. Stopy po obrábění se zahladí a póry se zacelí mosazí z plášťů střel. Ale mosazné nánosy na povrchu se obzvláště u nové hlavně tvoří extrémně moc a těch je potřeba se zbavit... Velké nánosy mosazi ve vývrtu mají negativní vliv na přesnost i na životnost hlavně. V krajním případě může docházet ke zvýšení komorových tlaků a u nábojů laborovaných na hranici maximálních tlaků to může být už problematické...


Štítky:

Opmerkingen


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
bottom of page