Test dálkoměrů - díl 2

4.3.2020

V pokračování, které navazuje na první část, porovnávám dalekohledy s funkcí dálkoměru a celkově zhodnotím, co a proč jsem si vybral.

 

 

Na obrázku je kromě dálkoměrů i normální dalekohled pro srovnání. Ten i dva dálkoměry mají shodné parametry a to 10x42, což je zvětšení a průměr čoček ve velmi dobrém poměru mezi zvětšením, velikostí dalekohledu a jeho váhou. Prostě už to má dostatečné optické vlastnosti, ale ještě je to stále praktické a malé. Tyto parametry se tak stávají poměrně běžným standardem. Pouze Leica zde byla s parametry 8x56, protože se jedná o přístroj určený primárně pro lovce, který má tyto parametry kvůli zhoršeným světelným podmínkám (šero).

 

Opticky jsou všechny na velmi dobré úrovni. Rozdíly mezi nimi sice poznám, ale žádný z nich mne ani neurazí, ani neomráčí... Upřímně řečeno, čím dál tím více hledám především takové optické přístroje, jejichž dlouhodobé používání je mi příjemné. Prostě že mne z toho po hodině nebolí oči. Stejně tak u puškohledů – když mi optika unavuje oči, začínám dělat chyby v zamíření. Někdy tedy paradoxně přílišná propustnost světla není úplně výhodou...

 

 

Dalekohled Vortex Viper HD 10x42 mám už mnoho let a osvědčil se jak opticky, tak i svou odolností. Pogumované tělo a krytky, které jsem dodal, opravdu dobře chrání jak celý dalekohled, tak i čočky. Není problém ho hodit do batohu k ostatnímu vybavení, nebo i do kapsy a nemusím se o něj bát. Není to sice nejvyšší optická kvalita, ale obraz je pro mne dostatečný a příjemně se skrz něj kouká i po delší dobu. Tento model dnes stojí okolo 14.300,-.

 

 

Vortex Fury HD 5000 10x42 je dalekohled stejných kvalit jako Viper HD, jen s dálkoměrem navíc. Dálkoměr má červené podsvícení, které lze nastavit a umí měřit optickou i balistickou vzdálenost (přepočet podle úhlu náklonu). Pogumované tělo se dobře drží a je odolné. Ovládací prvky jsou také pogumované a snadno se s nimi pracuje.

 

 

I na 1000 metrů bez problému změří ¾ IPSC. Práce s ním je snadná a rychlá. Cena se pohybuje okolo 37.120,- a součástí balení je praktické pouzdro s popruhy, díky kterému se dá nosit na hrudníku vepředu a nepřekáží.

 

 

SIG KILO 3000 BDX 10x42 má obraz trochu jiný, subjektivně trochu jasnější a ostřejší. Rozdíl mezi nimi ale není dramatický. Má také bytelné a pogumované tělo a jemná tlačítka, která z těla nevystupují. Drží se a ovládá přirozeně a snadno.

 

 

Tak jako ostatní dalekohledy s dálkoměrem, i Sig 3000 změří ¾ IPSC na vzdálenost 1000 metrů. Mimo klasických funkcí má ale několik opravdu zajímavých funkcí navíc. V sobě má zabudovaný balistický počítač, který je sice jednodušší než AB a je pouze do vzdálenosti 800 metrů, ale to není všechno. Dálkoměry BDX se totiž dokáží pomocí Bluetooth spojit s jiným balistickým zařízením, které v sobě Applied Ballistic už má. Konkrétně jde o meteostanice Kestrel Ballistic a GPS Garmin Ballistic. Jedno i druhé se používá k nějakému účelu a cenu za AB software člověk platí u tohoto zařízení. A proto je KILO 3000 BDX poměrně levný, cena se pohybuje okolo 41.087,-.

 

 

Kouzlo přístrojů BDX spočívá právě v tom spojení. Změřím vzdálenost, přístroj pošle data do balistického zařízení, které si samo změří meteorologické podmínky a vypočítá balistickou korekci. Data pak pošle zpět do dálkoměru a v něm se objeví na displeji. Vše je velmi rychlé a bez prodlevy. A to není všechno... Data zároveň může přijímat mobil s aplikací, kde se vše zobrazuje na displeji. A to stále není všechno - SIG má i řadu puškohledů BDX, které také umí přijmout tato data a sami automaticky provést korekci. Není to ovšem tak, že by hýbal s křížem, ale v rámci záměrného kříže se rozsvítí bod, který je pro střelce na změřenou vzdálenost záměrným bodem. Toto řešení je popravdě určené především pro lovce, protože pro sportovní střelbu není dostatečně jemné. Ale pro lovce je to výborná pomůcka, protože nic nemusí nastavovat – jen zaměří cíl dálkoměrem a pak se jim ukáže kam mají mířit v puškohledu. Je to rychlé, efektivní a funkční.

 

Všechno to zní zcela báječně a skvěle, realita je ale bohužel taková, že se u SIGů poměrně často setkáváme se softwarovými problémy a je potřeba se s tím někdy poprat. Je to prostě už docela dost elektroniky a různých zařízení, které spolu musí komunikovat, což se neobejde bez občasných potíží. Ale jakmile to rozchodíte, je to paráda 😉

 

 

Leica Geovid HD-R 2700 8×56 v ceně 72.790,- je posledním z dalekohledů s dálkoměrem. Obraz je o něco kvalitnější než u předchozích, ale funkce jsou základní. Červené podsvícení a měření optické i balistické vzdálenosti. ¾ IPSC změří na 1000 metrů.

 

 

Ovšem stejně jako Leica 2700 B, kterou jsem měl také k dispozici, i zde se projevila nevýhoda toho, že po zmáčknutí tlačítka zmizí záměrný obrazec a objeví se pouze číslo. Jenže vystouplé tlačítko je potřeba stisknout poměrně silně a přitom je dost pravděpodobné, že se dalekohled mírně pohne – což je ale problém zjistit, když ten záměrný bod zmizí...