Test dálkoměrů - díl 1

25.2.2020

Dálkoměry jsou důležitou součástí výbavy Long Range střelců. Na některých soutěžích dokonce nezbytnou. A nejen pro soutěžní střelce, ale také pro lovce, kteří střílí na delší vzdálenosti. Několik dálkoměrů jsem tedy porovnal z uživatelského hlediska.

 

Ano, úmyslně říkám z uživatelského. Technická data a údaje výrobce není problém porovnat na papíře, ale jak se s nimi pracuje v reálném prostředí? To je to, na co jsem se tentokrát zaměřil především.

 

 

Na tomto srovnání pracuji několik měsíců. Nešlo pouze o jednorázovou akci, ale o dlouhodobý projekt, ke kterému jsem využil několik přístrojů, které v rámci týmu vlastníme a také jsem to dlouhodobě konzultoval nejen s jejich majiteli, ale i s jinými střelci, kteří je používají. Jednalo se o dálkoměry malé a kapesní a také o dálkoměry zabudované do dalekohledů. Mimo dálkoměrů jsem s nimi porovnával i malý monokulár a klasický dalekohled stejného zvětšení, abych měl srovnání. Také jsem použil opakovaně pozorovací dalekohled a puškohledy (i samostatně bez pušek) pro přímé porovnání. Nešlo mi totiž jen o samotnou funkci dálkoměru, ale také o to, jak který dálkoměr může „zapadnout do systému pozorovacích přístrojů“, které používáme k různým účelům. Šlo mi tedy o poměrně komplexní výsledek, ne jen o pouhé porovnání...

 

 

Nakonec jsem ale přímé srovnání udělal samozřejmě také. Celé mi to zabralo několik měsíců práce (přímé srovnání jsem prováděl 3 dny) a během nich udělal 343 fotek pouze za tímto účelem. Při tom finálním přímém srovnání jsem použil kartonové terče velikosti standardního IPSC terče a jeho zmenšených verzí. V plné velikosti má rozměry 75 centimetrů na výšku a 45 centimetrů na šířku.

 

Materiálu a zkušeností jsem nakonec udělal tolik, že to musím rozdělit do dvou dílů...

 

Co tedy od dálkoměru vlastně očekávám?

 

 

Poměrně dost... Samozřejmě aby správně a spolehlivě měřil vzdálenosti. Jenže nejen nějaké snadné měření, ale i obtížnější situace. Například za šera. Ale především poměrně malé terče na otevřené ploše. Tedy například bez valu za ním, nebo stromu poblíž a podobně. Pokud totiž nemáme k dispozici podobnou odrazovou plochu (val, křoví, strom, zeď), je významně obtížnější vzdálenost změřit. Přesně takovou situaci zažíváme na některých „taktických“ soutěžích poměrně často. A jsou to právě situace, kde se láme rozdíl mezi opravdu dobrým dálkoměrem a průměrným.

 

 

Kromě měření vzdáleností mám na dálkoměr i další nároky. Například jeho optické kvality. Když už mám v ruce nějaké optické zařízení, tak chci také optickou kvalitu. Nejen abych byl schopen terč, který chci změřit, vůbec najít. Ale překvapivě často používáme dálkoměr k pouhému „podívání se“ a pozorování. A proto bych ocenil i optickou kvalitu. V tomto ohledu hrají samozřejmě prim dalekohledy se zabudovaným dálkoměrem, které jsem měl také k dispozici.

 

 

A některé z dálkoměrů umí nabídnout i dokonce balistický výpočet... Zadají se data zbraně a střeliva a dálkoměr přímo, nebo pomocí bezdrátového spojení s jiným balistickým zařízením, ukáže na displeji korekci pro danou vzdálenost. Technika opravdu pokročila velmi kupředu...

 

V zásadě tedy můžu rozdělit přístroje, které jsem testoval do několika kategorií:

  • malé dálkoměry do kapsy

  • dalekohledy s funkcí dálkoměru

  • dálkoměry s balistickými funkcemi (což mohou být jak ty menší, tak i dalekohledy)

 

Jako první představuji poměrně starý, ale stále funkční dálkoměr Bushnell Yardage Pro. Některé nové dálkoměry v levnějších cenách (okolo 6 až 8 tisíc) mají podobné funkce i využití. Jedná se o základní přístroj, který pouze měří optickou vzdálenost k terči.

 

 

Navíc číslice i záměrný obrazec jsou tmavé. V šeru, nebo na tmavém pozadí je pak docela problém zaměřit terč a také přečíst výslednou vzdálenost... Terče velikosti IPSC postavy dokáže spolehlivě změřit na vzdálenosti do zhruba 300 metrů. Na větší vzdálenosti už nezměří terč, ale dokáže změřit pozadí (val, stromy atd...) a nad 600 metrů už nezměří prakticky nic. Na běžné české 300m střelnice je nicméně poměrně dostačující, ostatně mnoho let jsem ho používal. Optická kvalita je ale bohužel dost žalostná... Práce s ním je ale poměrně snadná a jednoduchá. Vydržel opravdu doslova všechno.

 

 

 

Dále jsem měl k dispozici čínský dálkoměr „no name“ v ceně přibližně 3 tisíce. Opticky je to ještě horší než u více než 10 let používaného Bushnellu. Záměrný obrazec i číslice má také tmavé. IPSC změří zhruba do 250 metrů a do zhruba 500 metrů dokáže změřit pozadí. Na větší vzdálenosti opravdu není. Je to samozřejmě dané i cenou, ale v ruce proti Bushnellu působí hodně „plastově“ a křehce. Také nezobrazuje stav baterie (což je poměrně důležité). Přiznám se otevřeně, že podobné levné čínské dálkoměry opravdu nemohu doporučit...

 

 

Dále jsem měl možnost vyzkoušet vícekráte Vortex Ranger 1300 za 9.900,-. Dnes už jsou v prodeji jeho novější a dražší verze. Mimo velikého skoku oproti předešlým v optické kvalitě je také mnohem praktičtější díky červeným číslicím a záměrnému obrazci. A oproti předešlým umí navíc i jednu velmi užitečnou věc – mimo optické vzdálenosti umí ukázat i vzdálenost balistickou. Tedy reálnou horizontální vzdálenost, kterou potřebujeme pro balistické výpočty. Na obrázku je vidět, že ukazuje i úhel 5°... Výborná vlastnost, která nám ušetří měření úhlu a přepočítávání. Terč změří do zhruba 500 metrů a pozadí dokáže změřit až do zhruba 700 metrů. Pokud hledáte slušný, odolný dálkoměr za dobrou cenu pro vzdálenosti až 500 metrů, tento vám poslouží dobře.