top of page

Zápisník a příslušenství

Už dříve jsem se zmiňoval v Blogu o různé kvalitě i vlastnostech jak voděodolných zápisníků, tak i popisovačů na ně. 

Z tohoto experimentu i z dlouhodobých zkušeností jsem došel k jednoznačnému závěru - na těchto věcech je nesmysl ušetřit pár drobných, ale rozhodně se vyplatí kvalita. Nejvíce se mi osvědčily deníky a papír značky Rite in the Rain.

D25.jpg
D33.jpg
D34.jpg

Protože tato firma dělá papíry i zápisníky ve více velikostech, na obrázcích je vidět srovnání 3x5 a 4x6 palcových zápisníků.

Léta jsem používal zápisníky 3x5 s originálním obalem i originálním perem. Ale ukázalo se, že je to trochu nepraktické řešení, protože nakonec stejně většinou nepíšu na obě strany listu, ale jenom na jeden. A ten není dostatečně veliký. Neustále jsem se potýkal s nedostatkem místa. Obal má sice sloty pro tužky, ale kalkulačku pojme jen s obtížemi.

Později jsem začal používat zápisníky o rozměru 4x6 palců (zhruba 10x15cm). Jejich rozměr a využitelná plocha mi vyhovují mnohem více. Poznámky pro běžné soutěže se bez problémů vejdou na jednu stránku... Celkový rozměr obalu je ale jen o málo větší, než u originálního obalu na zápisník 3x5. To proto, že nemá zip, který zabere hodně místa i váhy.

Do originálního 3x5 pouzdra se sice malá kalkulačka vejde, ale je problém ho pak zavřít. Nic jiného se už ale do něj nevejde... Balistické tabulky v tomto rozměru jsou pak skutečně nedostatečné. A ani je není kam rozumně dát...

Často při kurzech říkám, že kalkulačka je druhý nejlepší přítel odstřelovače. Bez ní se prostě nelze obejít.

 

Vyzkoušel jsem více různých typů a značek. Nakonec se mi nejvíce osvědčil Sencor SEC 263/8. Je malá, má jednoduché funkce i ovládání. Používá solární napájení i baterii (jednu mám přes 12 let a stále funguje bez problémů). Co je na ní jedinečné je kryt. V zavřeném stavu chrání tlačítka před náhodným stisknutím - i kdyby jste si na ní sedli (mnohokrát vyzkoušeno). Ten kryt je prostě k nezaplacení! Velikost, jednoduchost a kryt. Tato kalkulačka je prostě pro naše účely vítěz - a to už více než 10 let! Úžasné...

Díky krytu je i domaskování kamuflážními barvami snadné, jednoduché a bezpečné.

D28.jpg
D31.jpg

Další důležitá součást systému je popisovač. Na základě testu i dlouhodobých zkušeností jsem se rozhodl pro lihové popisovače.

 

Nejen že skvěle píší na papír, ale i na jiné povrchy. Především jejich schopnost psát na laminované průhledné desky je klíč - je možné jimi psát korekce na balistické tabulky. Tyto popisy vydrží i na dešti, přesto se dají snadno smýt lihem. Jen je potřeba psát na suchý povrch. Obvykle ho stačí utřít rukou od vody nebo vlhkosti.

 

Lze je skutečně použít v podstatě na jakýkoliv povrch. A vydrží na něm - přesto je lze snadno odstranit. Pro mne je to opravdu důležitá a neocenitelná vlastnost.

Všechny tyto osvědčené a praktické komponenty je ovšem potřeba dát nějak dohromady do jednoho kompaktního obalu.

Po měsících testování jsem nakonec navrhl a nechal vyrobit obal, který je kompaktní a praktický. Je přesně navržen pro zápisník Rite in the Rain 4x6, kalkulačku Sencor a dva popisovače.

 

Nechal jsem je vyrobit ve dvou provedeních - v hnědé barvě Coyote a v maskovacím vzoru Multicam. Obě tyto verze se mi osvědčily.

D23.jpg
D29.jpg
D30.jpg

Jsou ušity přesně na míru komponentům. Z vnější strany pak mají pole na suchý zip pro standardní rozměr nášivky 2x3 palce (5x7,5cm). Dále pak pružnou gumu pro uzavření.

D08.jpg

V otevřeném stavu lze pomocí gumy zabránit listům v otáčení. Je úplně běžné, že na palebné čáře vane vítr. Ten pak otáčí listy a obvykle v tu nejnevhodnější chvíli. Díky gumě je lze ale zafixovat a tak vítr už není problém. Možná je to úsměvné, ale v praxi neocenitelná drobnost!

V otevřeném stavu pak má obal dostatečnou velikost, aby se dal použít k odkládání nábojnic, nebo celého zásobníku. Nechceme, aby se například písek dostal do zásobníku.

D09.jpg
D13.jpg

Pokud mi to situace dovolí, používám i velké pouzdro, ve kterém mám střelecký deník, náboje, ukládám do něj prázdné nábojnice a další základní vybavení. A k tomu ještě základní zápisník s příslušenstvím.

Ne vždy je ale takový komfort možný - a v takových situacích musím mít u sebe vždy to nejdůležitější.

Základní systém - zápisník s pouzdrem, kalkulačku, balistické tabulky a popisovače.

Pravda je taková, že je u sebe nosím denně a všude... Za kalkulačku se krásně vejdou vizitky a do zápisníku si mohu napsat cokoliv důležitého - i mimo oblast střelectví...

D21.jpg
D27.jpg

Odpověď na otázku, kde a za kolik lze tento systém získat, je prostá. U nás a za následující ceny:

 

Zápisník     Rite in the Rain 4x6                   150,- Kč

Obal     na zápisník                                       500,- Kč

Kalkulačka     Sencor SEC 263/8                  70,- Kč

Popisovač     (čern / mod / červ / zel)            30,- Kč

Nášivka     ST8 gumová                               200,- Kč

Nabídka je určená nejen pro členy týmu. Stačí nás kontaktovat...

Nejen členům našeho týmu můžeme nabídnout pomoc nebo radu při výběru vhodného vybavení. Máme s tím už přeci jen nějaké zkušenosti i výsledky... Nebojte se nás kontaktovat.

bottom of page