top of page

Pro dobré výsledky - ať už se jedná o přesnou mířenou střelbu, nebo o Long Range - jsou nezbytné dobré náboje. Střelivo je totiž základ. Především pro Long Range jsou náboje zcela zásadní...

V našich podmínkách i ve většině Evropy jsme ovšem odkázaní na svoje vlastní schopnosti a vlastní výrobu přesného střeliva - tedy přebíjení. A to především proto, že dostupnost kvalitních továrních nábojů je prostě žalostná...

Přebíjení nám mimo to dovoluje jednu zásadní věc - můžeme si udělat náboj takový, který našim účelům a našemu zbraňovému systému bude nejlépe vyhovovat.

Základní podmínkou ale je kvalita komponentů, kvalita výroby a její přesnost.

Nab11.jpg
Nab14.jpg

V současné době dochází k velkým změnám a vývoji nových produktů a to především na poli balistiky. Střely, prachy a ráže se vyvíjejí neuvěřitelným tempem a je potřeba držet krok.

Na obrázku je pro srovnání několik střel různých průměrů.

Zleva:

6,5mm 139grs Lapua Scenar / BC1 - 0.578. Tato střela byla před několika lety na vrcholu. Ale dnes už je to jinak...

6,5mm 130grs Berger AR Hybrid / BC1 - 0.560. Lehká a rychlá střela s hybridní konstrukcí a dobrým BC.

6,5mm 147grs Hornady ELD-M / BC1 - 0.697 (verze 140grs / BC1 - 0.646).

6,5mm 150grs Sierra HPBT / BC1 - 0.713!

30cal 175grs Sierra HPBT / BC1 - 0.505. Po dlouhou dobu špička pro ráži .308 Win.

30cal 178grs Hornady ELD-M / BC1 - 0.547. Nová generace střel pro .308 Win.

7mm 180grs Hornady ELD-M / BC1 - 0.796!!! 

7mm 197grs Sierra HPBT / BC1 - 0.780...

Najít pro své zbraňové systémy co nejlepší a nejpřesnější náboj, je nesnadný úkol. Je potřeba otestovat více typů střel i různé prachy. Od každé kombinace prach / střela potom ještě různé množství prachu a hloubku usazení střely...

Je to prostě hodně testování, měření a podobně. Z dlouhodobého hlediska se to samozřejmě rozhodně vyplatí. Ostatně nic jiného nám stejně nezbývá.

I když máme v týmu několik totožných pušek (Ruger PR v ráži 6,5CM), tak stejně pro každou nakonec vyšla jiná ideální kombinace. Každá hlaveň je maličko odlišná. Co funguje skvěle v jedné, v jiné už jen průměrně. To je přesně důvod, proč lze přebíjením vyrobit přesnější náboj, než jsou sériové. Ty musí fungovat dobře ve všech zbraních dané ráže. Ale my nechceme jen "dobrý náboj", my chceme ten nejlepší pro konkrétní pušku...

Nab12.jpg
Nab13.jpg

Pro co nejlepší výsledky, především na Long Range, jsou samozřejmě vhodnější střely s vysokým BC a vysokou úsťovou rychlostí.

Ale ať už se rozhodneme pro jakoukoliv střelu a náboj, je třeba perfektně zvládat balistiku. Potřebujeme mít spolehlivé tabulky na propad střely a korekce a samozřejmě i tabulky na vítr.

V našem týmu neustále měříme úsťové rychlosti. Ověřujeme, testujeme, provádíme korekce, děláme si poznámky a vyhodnocujeme je... Pokud mají na soutěžích být naše výsledky co nejlepší, je to nezbytné...

Základem výborného a přesného náboje je kvalitní nábojnice. Ta musí projít mnoha kroky a úpravami.

Obecně lze říci, že přebíjení pro přesnou střelbu je velmi náročné časově, náročné na vybavení a především na pečlivost a přesnost práce...

Toto jsou vystřelené nábojnice před úpravami.

Některé ještě upravuji více. Tohle je ukázka běžného a základního postupu. Pokud jsou nějaké komplikace, je těch kroků ještě více...

Nab01.jpg
Nab02.jpg

První kroky jsou:

- vylisování zápalky

- zaškrcení krčku (používám bushingy)

- celoformát nábojnice

- stažení ramen

I my jsme si otestovali, že celoformát + stažení ramen nám přináší lepší výsledky, než pouhé zaškrcení krčku. Obzvlášť při následném žíhání to je jednoznačně ku prospěchu. Dříve jsem dělal jenom krčky, ale tento postup je bez debat lepší.

Ověřeno v praxi...

Dále zkracuji krčky a srážím vnitřní i vnější hranu. Opět se nám to vyplatilo. Vzhledem k množství nábojů, které připravuji je potřeba mít motorizovanou zkracovačku, ručně by to nebylo možné...

Nab03.jpg
Nab04.jpg

Nábojnice je potřeba dále vyprat. Jednak od špíny a také od mazadla, protože při lisování je potřeba je mazat.

Používám kvalitní pračku i prostředky, na tomhle se prostě nesmí šetřit...

Nábojnice je dále potřeba vysušit a všechny poté jednotlivě zkontrolovat. Před praním by nějaký kaz nebo prasklinka mohly ujít pozornosti a přes ty nečistoty by bylo možné je přehlédnout. Také kontroluji a případně upravuji lůžko pro zápalku.

Nab05.jpg
Nab06.jpg

Nábojnice dále žíhám. Žíhání je často opomíjené, ale vyplatí se.

Účelem žíhání je, aby materiál krčku a ramen změknul a zbavil se přirozeného pnutí. Zbytek těla chceme aby byl pružný a pevný a základna by měla být co nejpevnější (například aby se neroztahovalo lůžko pro zápalky).

Žíhání není u některých nábojnic tolik poznat (například Lapua), ale u jiných se kvalita i vlastnosti díky žíhání raketově zlepší. Například Hornady - tady je ten rozdíl skutečně znát.

Žíhání tedy odstraňuje nežádoucí pnutí materiálu nábojnice a to se projeví na přesnosti střelby. Navíc také prodlužuje životnost nábojnic...

Nábojnice po vyžíhání.

Existuje více způsobů žíhání - a to buď plamenem jako v našem případě, nebo elektrickou indukcí. Nábojnice se pak v místě žíhání různě zbarví. Zbarvení záleží na materiálu nábojnic. Jde tedy o výrobce, protože každý má přeci jen trochu jiné složení materiálu. Také se projeví, zda jsou žíhané pravidelně, nebo ne a také dokonce i to, jak se perou (jaká chemie se používá). Barevně jsou proto lehce odlišné.

Na obrázku je vidět žíhání plamenem a to konkrétně skvělým přístroj Annealeez. Bylo potřeba ho trochu upravit kvůli jiným spojkám na plynovém vedení (Evropa vs US), ale funguje naprosto spolehlivě.

Nab07.jpg
Nab08.jpg

Následuje nalisování zápalek.

Zápalky používám různé, nejčastěji Sellier & Bellot, CCI a Federal.

Konečná kompletace náboje.

Dávkování prachu je automatické. Používám dávkovač Hornady, který dokáže dávkovat s přesností pod 0,2grs. Dělal jsem i pokusy s ručním dávkováním navážky s přesností pod 0,05grs, ale nakonec jsem nebyl schopný poznat rozdíl v přesnosti na terči. Pokud je správně zvolená navážka pro danou střelu, tak přesnost, kterou mi tento dávkovač nabízí, je dostačující.

Prachy používám Reload Swiss, Lovex a VihtaVuori.

Dále ještě nalisovat střelu a je hotovo...

Nab09.jpg
Nab10.jpg

Kvalitní náboje jsou základ pro přesnou střelbu i Long Range. Pokud používáme kvalitní komponenty, správný postup při přebíjení a především pečlivě se tomu věnujeme - můžeme dosahovat dobrých výsledků.

Při testování se pak obvykle projeví i nízká odchylka úsťových rychlostí - pod 5 m/s.

Najít si způsob úpravy nábojnic a celkový postup pro přesné přebíjení nám trvalo několik let a jsem si jistý, že to ještě do budoucna budeme vylepšovat. Vždy se objevují nové a nové poznatky i nástroje a byla by chyba nevyvíjet se také.

Posouvání hranic bez debat patří do našeho sportu. Vývoj, testování i výroba přesných nábojů je tak jeho nedílnou součástí. Na palebné čáře se to ostatně nakonec ukáže, kdo se přípravě věnuje poctivě...

Nejen členům našeho týmu můžeme nabídnout pomoc nebo radu při výběru vhodného střeliva. Máme s tím už přeci jen nějaké zkušenosti i výsledky... Nebojte se nás kontaktovat.

bottom of page