top of page

Remington 700 / AICS

Tento zbraňový systém jsem měl od začátku promyšlený, alespoň co se základu týká. Jenže v průběhu času se ukázalo, že některé komponenty společně nefungovaly tak, jak jsem předpokládal a očekával. Takže jsem hledal tu "ideální" kombinaci a nakonec jsem ji, myslím, našel...

Komponenty, použité ke stavbě tohoto systému, jsem kupoval u firmy Beareka.

Základem je puška Remington 700, v tomto případě model R5. Jde o nerezovou variantu s dobrou hlavní. Po letech zkušeností můžu nerezové modely Remingtonů jen doporučit. Jednak kvůli lepším hlavním a také z praktických důvodů - nerezne to...

Chassis Accuracy International AX AICS. Toto chassis jsem chtěl od počátku, je to špičkový produkt, se kterým se poměřují ostatní výrobky.

Původní sestava jak je na obrázku:

 

Puška Remington R5

Chassis AX AICS

Zásobníky AI a MDT

Lišta na optiku AI

Úsťová brzda Badger Mini FTE

Spoušť Timney 2-stage

Nožičky Harris

Puškohled Nightforce NXS 3,5-15x56

Vše k sobě výborně pasuje. Otázkou ovšem bylo, jak to bude fungovat. Je tento systém poskládán tak, aby se využilo všech předností jednotlivých komponentů?

Sklopná pažba. Sklápí se na stranu, kde je klika závěru, kterou do sebe "uschová". Při transportu tak není nutné závěr vyndavat, protože je chráněný vůči možnému poškození, nebo dokonce i ztrátě. Skvělá vlastnost a dnes bych už nechtěl pažbu sklápěnou na druhou stranu - pokud to půjde...

K čemu je taková sklopná pažba vůbec dobrá? Její výhody jsou dvě. Kvůli transportu - i s kufrem se vejde do auta za sedačky, nemusím je tedy sklápět. Pak také kvůli čištění - nemusím měnit nastavení lícnice, nic nepřekáží, práce je při čištění mnohem snažší.

Brzy jsem zjistil, že mi vůbec nevyhovuje původní rukojeť na pažbě. Většina lidí s ní problém nemá, ale já se trápil a trápil. Tak jsem ji předělal a místo ní instaloval Ergo Grip, na který jsem zvyklý - protože ho mám na všech ostatních zbraních.
Dále mi nevyhovovala spodní část pažby s "hákem" Na můj styl držení zadního bagu nebyla vhodná a tak jsem si udělal vlastní, se kterou se mi pracuje mnohem lépe.

Velmi brzo jsem také zjistil, že nožičky Harris mi v této sestavě vůbec nevyhovují. Zkoušel jsem i Atlas, ale také to nebylo ono. Oboje používám na jiných zbraních a vyhovují mi. Ale s touto sestavou to prostě nebylo ono. Pak jsem vyzkoušel nožičky Fortmeier a hned to bylo lepší.

Nakonec jsem ale upravil upevnění adaptéru tak, aby nebyl chycený k liště, ale přímo do předpažbí. AI používá systém KeySlot a tak jsem adaptér upravil na přímou montáž - tím se kloub nožiček dostal blíže k hlavni a celé sestavě to pomohlo k lepší stabilitě.

Také jsem vyměnil puškohled za Schmidt & Bender PM II 5-25x56. To je špičková optika, která je "zlatý standard" a ostatní optiky se poměřují právě s ní...

Mimo ráže .308 Winchester, ve které byla původní 24" (610mm) hlaveň, jsem chtěl i některou z modernějších ráží pro střelbu na větší vzdálenosti. Nakonec jsem zvolil 6,5 Creedmoor. Tyto náboje mají stejné dno, tedy i čelo závěru a také stejnou délku. Závěr i zásobníky tedy zůstávají stejné, mění se pouze hlaveň. Vytvořili jsme systém výměny hlavní, která je snadný, rychlý a funkční.
Většinou na soutěžích používám ráži 6,5 Creedmoor, protože má prostě lepší vlastnosti a já s ní mám i lepší výsledky...
Nová, výměnná hlaveň je od firmy Benchmark a je 26" (660mm) dlouhá. Úsťová brzda je stejná - Badger Mini FTE.

Kvůli některým taktickým soutěžím, kde je součástí i maskování, jsme některé naše zbraně zbarvili kamuflážním nástřikem a tato je jedna z nich.

Zbraňový systém, tak jak ho používám. Nožičky Fortmeier mají ližiny hliníkové a na tvrdém povrchu, jako je beton, by odskakovaly. Proto pod nimi mám měkkou podložku. Na trávě nebo písku to není problém, ale na betonu nebo asfaltu ano. Ovlivňuje to zásahy... Na spodní části předpažbí je také nainstalovaný takzvaný Arca Rail, neboli lišta pro upevnění na stativ. Popruh používám klasický Magpul MS3...

Puškohled Schmidt & Bender PM II 5-25x56 jsem zvolil především kvůli optické kvalitě.
Maximální zvětšení používám pouze k pozorování zásahů v terči, jinak střílím na zvětšení 15x (jako je na obrázku) nebo menší. Takže tyto parametry jsou pro mne naprosto vyhovující...

Vzhledem k tomu, že jsem s touto sestavou chtěl od počátku soutěžit i v mířené střelbě, zvolil jsem klikání 1/4 MOA, protože je jemnější než 1/10 MIL (7,25mm vs 10mm). Zpětně musím uznat že to bylo naprosto zbytečné a pro účely rychlejší nebo taktické střelby je to značně nepraktické řešení. Pokud bych tuto pušku používal pouze na mířenou střelbu, byla by to ale dobrá volba.

Myslím si, že tato sestava - tento zbraňový systém, je nejen složený ze špičkových komponentů, ale tyto se navzájem dobře doplňují a celkově to dohromady funguje dobře.

Trvalo to zhruba rok otestovat různé komponenty a nastavení a všechno spolu sladit dohromady. A to samozřejmě včetně střeliva. Ale tento systém podává skvělé výsledky, ať už jde o taktickou střelbu, nebo i terčovou. A to na střední vzdálenosti do 300m, nebo i na delší okolo 1000m.
Díky tomu, že mám jistotu kvalitního a přesného systému - vím že špatné zásahy jsou pouze chybou střelce. A můžu se více soustředit na zlepšování svých schopností, protože můj systém mne podrží.

Nejen členům našeho týmu můžeme nabídnout pomoc nebo radu při výběru vhodného systému. Máme s tím už přeci jen nějaké zkušenosti i výsledky... Nebojte se nás kontaktovat.

bottom of page