top of page

Střelba skrz okno

Vždy jsem se řídil heslem „ukázaná platí“. A proto se při výuce co nejvíce snažím teorii předvést i v praxi. A tak se stalo zvykem, že na kurzech a trénincích se spoustu pouček snažíme potvrdit i prakticky. A když jsem před lety popisoval střelbu přesnou puškou skrz okno, bylo jasné, že dříve nebo později to musíme otestovat také...



Tento test jsme udělali v roce 2018 během jednoho z Pokročilých Sniper kurzů. Byl to kurz, a tak jsem tomuto testu nechtěl obětovat více než několik hodin. Na střelnici jsme tedy provizorně zbudovali takovouto konstrukci. Okno bylo běžné, dvojité ve dřevěném rámu. Bylo postavené v úhlu 45° vůči střelci a terč byl umístěn 2 metry za oknem. Okno i terč byly spojené konstrukcí, kvůli stabilitě. Za terčem jsme natáhli textilii o výšce 2m, která byla 5m široká. Šlo nám i o to, poznat kam by letěly střepy a úlomky uvnitř místnosti a jak by byly nebezpečné...



Teorie praví, že střelba skrz okno pod úhlem mění trajektorii střely. Tuto teorii mám dávno potvrzenou například u střelby z pistole skrz čelní okno automobilu, kdy je ta změna směru po průstřelu okna opravdu výrazná. Proto se také tvrdí, že pro přesný zásah je lepší střílet skrz rám okna, než skrz tabuli. Další poučka říká, že ráže 6,5 jsou méně ovlivněné, než například .308 Winchester.



Rozhodli jsme se udělat tedy pokus se střelbou skrz okno i skrz rám okna. Obě varianty pak vyzkoušet pro srovnání s rážemi 6,5 Creedmoor a .308 Winchester.



Stříleli jsme na vzdálenost 100 metrů vleže. Před touto položkou si všichni ověřili, že terč velikosti 2/3 MOA jsou schopni zasahovat zasahovat každou ranou.



Zásah z ráže 6,5 Creedmoor nebyl nijak ovlivněný průnikem skrze sklo. Střelec zasáhl zálepku ve středu terče, na kterou mířil. Sice jsme čekali nějaký rozdíl, ale to se nestalo.



Zásah z ráže .308 Winchester. Zásah od střely je vlevo vedle záměrného bodu (ta díra nahoře je od skleněného střepu). Zde se skutečně potvrdilo, že střelba skrz sklo pod úhlem mění trajektorii letu střely a zásah se posune. Rozdíl v zásahu byl v tomto případě 6 centimetrů.



Oba zásahy skrz rám okna byly poznamenané tím, že střela při průniku dřevem škrtla o hranu okna, a to ji mírně odklonilo ze směru. V obou případech (obě ráže) šlo o rozdíl menší než u ráže .308 skrz okno. Odchylka byla poloviční, tedy 3 centimetry v obou případech. V případě dřevěného rámu byl terč a jeho okolí také zasažen mnoha střepinami, jako při střelbě skrz sklo. Byly to různě veliké úlomky dřeva.



Střepiny jak skla, tak i dřeva z rámu, byly schopné proniknout i terčem a látkou za ním. Jejich rozšíření do stran bylo poměrně znatelné, ale nejvíce energie měly v poměrně blízkém okolí střely (zhruba do 25 centimetrů) od střely.



Výsledek tohoto testu tedy není nijak překvapivý. Vyzkoušeli jsme si, že poučky v zásadě fungují...


Každopádně přínos pro každého účastníka podobných testů je veliký. Můžeme si totiž v praxi vyzkoušet to, co málokdo. Ověřit si, že to, co se učíme, nejsou jen teoretické znalosti vyčtené z knih. Reálně si některé věci vyzkoušet a ukázat je prostě k nezaplacení. Jak často říkám: „ukázaná platí“...


Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
bottom of page