top of page

Vybavení Long Range - zbraně, ráže, hlavně


Tentokrát představuji detailnější pohled na vybavení střelců, použité při soutěži Long Range v květnu 2018 na Slovensku. Střelci z pěti zemí Evropy opět soutěžili ve třech kategoriích a střílelo se od 500m do 1400m. K jednotlivým položkám jsem napsal i menší komentář.

U grafů je i rozlišeno vybavení střelců, kteří se umístili na stupních vítězů v jednotlivých kategoriích. Is, IIs, IIIs pro kategorii Standard. Iss, IIss, IIIss pro kategorii Super Standard a Im, IIm, IIIm pro kategorii Magnum.

Zbraně, nebo jejich základy, použité v soutěži.

Někdy se jedná o celé zbraně v sériovém provedení, někdy z nich zbyl jen závěrový systém a jak hlaveň, tak i pažba a třeba i spoušťový mechanismus byly vyměněny. Také bylo přítomno i několik "staveb na zakázku" (custom builds), kdy je celá zbraň sestavena puškařem z komponentů. To je běžné v USA, v Evropě ještě tolik ne. Výhodou těchto "staveb" je, že střelec může mít systém postavený z velmi kvalitních komponentů (především hraje roli kvalitní terčová hlaveň), přesně podle svých potřeb, nebo podle specifik daných soutěží. Nevýhodou je ovšem vyšší cena, oproti standardním systémům.

Když se ale podíváme na některé zbraňové systémy, tak ty také nejsou úplně levné. Ani nejsou ve střední kategorii... Orsis, Victrix, Voere, Ritter&Stark, AI AXMC, Cadex - to všechno jsou systémy ve vysoké cenové hladině. Nicméně, stejně jako v USA šel trend směrem k customům, očekávám že i v Evropě dříve nebo později dojde k podobnému jevu. Ostatně na soutěžích, kde jde o ultimátní přesnou střelbu (kterých se také účastníme, ale naše šance s naším vybavením jsou poměrně malé), už tento posun pozorovatelný rozhodně je. Na předních místech se objevují střelci s vybavením podřízeným právě tomuto účelu - extrémně přesné terčové střelbě. Sériové zbraně bývají více universální a jak je i trendem v posledních letech - více taktické...

I když se to může zdát divné, tak tento typ Long Range soutěží není tolik o ultimátní přesnosti, jako spíše o schopnostech střelců, poradit si s povětrnostními vlivy, balistikou a hlavně o tom, jak dokáží se svým zbraňovým systémem zacházet celkově. Dokud se střílí na gongy a hodnocení je hit / miss, je důležitější schopnost střelce a celkové vyvážení jeho vybavení. Lze mít skvělé výsledky i s vybavením ve střední třídě. Pokud se ale střílí na papírové terče a na body, je situace už jiná a kvalita (a tedy i cena) vybavení hraje mnohem větší roli... Na Long Range tohoto typu prostě nelze nahradit schopnosti střelce lepším a dražším vybavením (uškodit to ale určitě nemůže...).

Tato soutěž je rozdělena do třech kategorií podle výkonu ráží.

Standard střílí do vzdlenosti 1000m a jsou to zbraně v rážích:

.223

.243 Win

6mm NORMA BR

6.5x47 Lapua

6.5 Creedmoor

6.5x55SE

7x57

7x64

7.62x54R

30-06 SPRINGFIELD

.308 Win

8x57IS

u kterých je délka hlavně maximálně 660mm (26 palců).

Super Standard střílí do vzdlenosti 1100m a jsou to zbraně v rážích:

6,5-284 Norma

a ráží kategorie Standard, u kterých je délka hlavně větší než 660mm (26 palců). Nevztahuje se na pušky do roku výroby 1975, pokud nebyly dodatečne upravené, změnený jejich vzhled a parametry dané výrobcem.

Magnum střílí do vzdlenosti 1400m a jsou to zbraně v rážích:

7mm Rem. SAUM

7mm Rem.

7mm Weatherby Mag.

7mm WSM

7mm STW

7mm RUM

.300 Rem. SAUM

.300 WSM

.300 Win.Mag.

.300 RUM

.300 Weatherby Mag.

.30-378 Weatherby Mag.

8mm Rem.Mag.

338 LM

338 Win.Mag.

340 Weat. Mag.

338 RUM

338-378 Weat.Mag.

375 H&H Mag.

375 RUM

378 Weat.Mag.

Je zajímavé, kolik je v Evropě zbraní v ráži 6,5x55. Je to výborná ráže s jedinou "nevýhodou" a tím je, že náboje jsou delší než klasické .308 Win a musí být použit delší závěrový systém. Ale jak je vidět, zase takové omezení to není...

Rozdělení Standard a Super Standard podle délky hlavně má své opodstatnění. Vyšší úsťová rychlost, díky delší hlavni, znamená plošší balistickou křivku, menší ovlivnění střely větrem a vyšší pravděpodobnost zásahu na vzdálenostech, které jsou pro ráže nastavené limitně.

V kategorii Standard je jasné, že rychlejší střely ráží 6,5 s vyšším balistickým koeficientem budou mít na vzdálenosti 1000m lepší šanci na úspěch, než například ráže .308 Win. Ale i tak se občas stane, že se někdo s .308 dostane v umístění vysoko - tady jde opravdu více o schopnosti střelců...

Délky hlavní udané v palcích.

I když u nás v Evropě používáme především metrickou soustavu, pokud se týká tohoto oboru, světovým standardem je udávat délku hlavně v palcích, stejně jako váhy střel a prachu v grainech a ne v gramech. Zatímco typy pušek i ráže jsem získal ode všech střelců (jen upozorňuji že střelců bylo v několika případech více pro jednu zbraň, ale já jsem dělal statistiku vybavení, takže tyto případy jsou zastoupené jenom jednou), u délky hlavní se mi nepodařilo získat data všech, takže statistika zde není kompletní. Ale i tak je zřejmé, že délka hlavně je nejčastěji 26 a 24 palců. Na Long Range se prakticky neobjevují zbraně s hlavněmi okolo 20 palců. Je to logické, tady chceme výhodu vyšších úsťových rychlostí - a tedy i lepší šanci na zásahy na větších vzdálenostech...

Většina zbraní měla hlavně originální. Ale i tak se našlo pár systémů, které měly hlavně buď vyměněné, nebo byly tyto systémy rovnou poskládány z komponentů různých výrobců. Za zmínku zde stojí jedna hlaveň od pana Kuny, českého výrobce hlavní. Ty rozhodně nejsou běžné ani příliš známé.

V pokračování se podíváme na puškohledy a pak také na další vybavení, jako jsou pažby, nožičky, nebo úsťové brzdy...

Nejlepší příspěvky
Nejnovější příspěvky
Archiv
Hledání podle štítků
Následujte nás
  • Facebook Basic Square
bottom of page